25.11.2005 00:00

MfD: Divadlo v Sadské koupí ředitel nymburského divadla

MLADÁ BOLESLAV 25. listopadu (ČTK) - Budovu divadla a kina v Sadské na Nymbursku koupí provozovatel a ředitel nymburského divadla Adolf Toman. Skončí tak několikaměsíční nejistota o dalším osudu kulturních aktivit ve městě. Toman slibuje zachovat budovu pro kulturní účely a ještě zvýšit počet představení. Uvedla to Mladá fronta Dnes ve středočeské příloze.

Toman budovu z 30. let minulého století odkoupí od potomků bývalých majitelů, kteří se rozhodli dům prodat. "Jsme prakticky před podpisem kupní smlouvy. Už jsem domluvený i s bankou, která mi poskytne peníze na hypotéku," uvedl pro list Toman. Ten se dohodl s vedením města, že mu bude na provoz divadla a kina měsíčně přispívat. Za to nabízí šestkrát až desetkrát do měsíce promítání v kině a více představení než dosud i v divadle.

Chystá zde dvakrát měsíčně představení pro děti a další představení pro dospělé. Jednak by zde měl hrát nymburský divadelní soubor a nejméně dvakrát měsíčně soubory z Prahy. Toman hodlá také dále spolupracovat s místním ochotnickým spolkem Klicpera, který za poslední tři roky v divadle odehrál asi 13 představení a každoročně pořádá i divadelní festival.

V kině se nyní hraje asi třikrát do měsíce a průměrně na filmy chodí asi 45 lidí. Provoz stojí asi 440.000 korun ročně. Budova bude podle odborníků potřebovat časem větší opravy.

Majitelé budovy ji přednostně nabízeli městu, ale zastupitelé to odmítli s tím, že město potřebné necelé čtyři miliony korun na koupi nemá.

sbp mol

Autor článku: ČTK