24.10.2022 14:45

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Oslava filmové tvorby Mila Raua, jednoho z nejinspirativnějších a nejkontroverznějších současných divadelních režisérů je nyní celá k vidění na české streamovací platformě DAFilms díky spolupráci se SWISS FILMS a NTGent. Retrospektiva zahrnuje čtyři dokumentární snímky na pomezí živého představení a filmu s anglickými titulky. 

Nové evangelium (2020) Hnutí vedené politickým aktivistou Yvanem Sagnetem bojuje za práva migrantů, kteří přišli do Evropy přes Středozemní moře. Snímek se vrací k počátkům evangelia a klade si současné otázky: Co by Ježíš kázal v 21. století? Jací by byli jeho učedníci? A jak by dnešní nositelé světské a duchovní moci reagovali na návrat nejvlivnějšího proroka a sociálního revolucionáře v dějinách lidstva?

Konžský tribunál (2017) Za více než dvacet let si válka v Kongu vyžádala šest milionů obětí a válečné zločiny nebyly nikdy právně stíhány. Milo Rau shromáždil ve východním Kongu oběti, pachatele, svědky a zástupce vlády a vznikl tak jeden z nejambicióznějších projektů politického divadla.

Moskevské procesy (2013) Dokument, ve kterém zúčastnění „přehrávají" reálné situace ze svého života: ve středu dění stojí tzv. Moskevské procesy z let 2005 a 2006 a proces s Pussy Riot, během nichž byli souzeni umělci, kurátoři, aktivisté a hudebníci za svou společenskou a vládní kritiku. Ve filmu-divadelní inscenaci dostávají slovo obžalovaní i skuteční advokáti, svědci a odborníci nejrůznějších profesí, kteří byli moskevským procesům přítomni.

Poslední dny Ceausescových (2010) Záběry odsouzení a popravy diktátora a jeho ženy o Vánocích roku 1989 se hluboce vryly do kolektivního podvědomí několika generací televizních diváků. Přesně dvacet let po jeho konání byl slavný ukázkový proces znovu zinscenován.

Švýcarský režisér a spisovatel Milo Rau (*1977, Bern) studoval sociologii, německé a románské jazyky a literaturu v Paříži, Berlíně a Curychu mj. u Pierra Bourdieua a Tzvetana Todorova. Od roku 2002 má na svém kontě více než 50 divadelních her, filmů, knih a propagačních akcí. Jeho inscenace byly uvedeny na všech významných mezinárodních festivalech, včetně berlínského Theatertreffen. V roce 2016 získal prestižní cenu ITI Světového dne divadla jako nejmladší umělec vůbec. V roce 2018 obdržel Evropskou divadelní cenu a v roce 2019 mu byl udělen čestný doktorát na univerzitě ve švédském Lundu.

Autor článku: Vendula Novotná; Foto: archiv

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Zahraniční divadlo

26.06.2025

Český soubor Spitfire Company míří na festival do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. července v Avignonu na jihu Francie, na Festivalu d’Avignon Off. V kurátorském programu divadla La Manufacture se objeví dvě oceňované inscenace: The Last of the Soviets (Konec človeka?!?), znepokojivý portrét života uvnitř totalitního systému Sovětského svazu a současného Ruska, oceněný Fringe First Award na festivalu v Edinburghu, a rodinná performance Vivat Messi, propojující freestyle fotbal s českým mistrem světa, tanec a živou hudbu.

23.06.2025

Kateřina Kněžíková zazpívá na prestižních britských scénách: Glyndebourne a Královská opera v Londýně

Přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková se v létě a na podzim 2025 představí britskému publiku ve dvou výjimečných projektech: v titulní roli Janáčkovy opery Káťa Kabanová na festivalu Glyndebourne a při svém debutu v londýnské Královské opeře na inauguračním koncertu Jakuba Hrůši.

17.06.2025

Národní divadlo Brno úspěšně reprezentovalo Česko v Japonsku

Činohra Národního divadla Brno absolvovala největší zahraniční zájezd ve své historii. Inscenace Matka od Karla Čapka byla uvedena mezi 28. květnem a 5. červnem 2025 v prestižním New National Theatre Tokyo a následně ve městě Sakai u Ósaky v rámci doprovodného kulturního programu světové výstavy EXPO 2025.