24.10.2022 14:45

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Oslava filmové tvorby Mila Raua, jednoho z nejinspirativnějších a nejkontroverznějších současných divadelních režisérů je nyní celá k vidění na české streamovací platformě DAFilms díky spolupráci se SWISS FILMS a NTGent. Retrospektiva zahrnuje čtyři dokumentární snímky na pomezí živého představení a filmu s anglickými titulky. 

Nové evangelium (2020) Hnutí vedené politickým aktivistou Yvanem Sagnetem bojuje za práva migrantů, kteří přišli do Evropy přes Středozemní moře. Snímek se vrací k počátkům evangelia a klade si současné otázky: Co by Ježíš kázal v 21. století? Jací by byli jeho učedníci? A jak by dnešní nositelé světské a duchovní moci reagovali na návrat nejvlivnějšího proroka a sociálního revolucionáře v dějinách lidstva?

Konžský tribunál (2017) Za více než dvacet let si válka v Kongu vyžádala šest milionů obětí a válečné zločiny nebyly nikdy právně stíhány. Milo Rau shromáždil ve východním Kongu oběti, pachatele, svědky a zástupce vlády a vznikl tak jeden z nejambicióznějších projektů politického divadla.

Moskevské procesy (2013) Dokument, ve kterém zúčastnění „přehrávají" reálné situace ze svého života: ve středu dění stojí tzv. Moskevské procesy z let 2005 a 2006 a proces s Pussy Riot, během nichž byli souzeni umělci, kurátoři, aktivisté a hudebníci za svou společenskou a vládní kritiku. Ve filmu-divadelní inscenaci dostávají slovo obžalovaní i skuteční advokáti, svědci a odborníci nejrůznějších profesí, kteří byli moskevským procesům přítomni.

Poslední dny Ceausescových (2010) Záběry odsouzení a popravy diktátora a jeho ženy o Vánocích roku 1989 se hluboce vryly do kolektivního podvědomí několika generací televizních diváků. Přesně dvacet let po jeho konání byl slavný ukázkový proces znovu zinscenován.

Švýcarský režisér a spisovatel Milo Rau (*1977, Bern) studoval sociologii, německé a románské jazyky a literaturu v Paříži, Berlíně a Curychu mj. u Pierra Bourdieua a Tzvetana Todorova. Od roku 2002 má na svém kontě více než 50 divadelních her, filmů, knih a propagačních akcí. Jeho inscenace byly uvedeny na všech významných mezinárodních festivalech, včetně berlínského Theatertreffen. V roce 2016 získal prestižní cenu ITI Světového dne divadla jako nejmladší umělec vůbec. V roce 2018 obdržel Evropskou divadelní cenu a v roce 2019 mu byl udělen čestný doktorát na univerzitě ve švédském Lundu.

Autor článku: Vendula Novotná; Foto: archiv

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Zahraniční divadlo

27.03.2024

Na scénu Vídeňské státní opery se vrací Rusalka s tenoristou Pavlem Černochem a dirigentem Tomášem Hanusem

Po čtyřech letech se na scénu Vídeňské státní opery vrací opera Antonína Dvořáka Rusalka v režii Svena-Erica Bechtolfa. Inscenace pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse bude ve Vídni uvedena 31. března a následně 2. a 4. dubna. Ve Vídeňské státní opeře se k roli Prince vrací přední český tenorista Pavel Černoch, který zde naposledy vystupoval jako Lenský v Evženu Oněginovi.

26.03.2024

Česká pantomima opět v zahraničí: Radim Vizváry na prestižním Belgrade Dance Festival

Přední český mim Radim Vizváry vystoupil na 21. ročníku Belgrade Dance Festival, jednoho z nejvýznamnějších evropských tanečních festivalů. Ve dnech 19. a 20. března zde odehrál svou slavnou inscenaci Sólo, stal se tak prvním umělcem, který zde publiku představil umění pantomimy a teprve čtvrtým českým autorem, jehož dílo bylo na festivalu uvedeno.

25.03.2024

V nové inscenaci z NT Live Hamletův motiv představí oscarový režisér Sam Mendes střet dvou hereckých legend

Přijďte se podívat na novinku Hamletův motiv od dramatika Jacka Thornea, čerstvě nominovanou na tři ceny Olivier za nejlepší novou hru, režii a herce v hlavní roli. Gielguda a Burtona na jevišti britského Národního divadla oživili Mark Gatiss a Johnny Flynn. Tuzemští fanoušci divadla se díky distribuční společnosti Aerofilms mohou na přenos s českými titulky těšit 2. dubna v kině Aero v Praze a 12. května v pražském kině Světozor.