24.10.2022 14:45

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Oslava filmové tvorby Mila Raua, jednoho z nejinspirativnějších a nejkontroverznějších současných divadelních režisérů je nyní celá k vidění na české streamovací platformě DAFilms díky spolupráci se SWISS FILMS a NTGent. Retrospektiva zahrnuje čtyři dokumentární snímky na pomezí živého představení a filmu s anglickými titulky. 

Nové evangelium (2020) Hnutí vedené politickým aktivistou Yvanem Sagnetem bojuje za práva migrantů, kteří přišli do Evropy přes Středozemní moře. Snímek se vrací k počátkům evangelia a klade si současné otázky: Co by Ježíš kázal v 21. století? Jací by byli jeho učedníci? A jak by dnešní nositelé světské a duchovní moci reagovali na návrat nejvlivnějšího proroka a sociálního revolucionáře v dějinách lidstva?

Konžský tribunál (2017) Za více než dvacet let si válka v Kongu vyžádala šest milionů obětí a válečné zločiny nebyly nikdy právně stíhány. Milo Rau shromáždil ve východním Kongu oběti, pachatele, svědky a zástupce vlády a vznikl tak jeden z nejambicióznějších projektů politického divadla.

Moskevské procesy (2013) Dokument, ve kterém zúčastnění „přehrávají" reálné situace ze svého života: ve středu dění stojí tzv. Moskevské procesy z let 2005 a 2006 a proces s Pussy Riot, během nichž byli souzeni umělci, kurátoři, aktivisté a hudebníci za svou společenskou a vládní kritiku. Ve filmu-divadelní inscenaci dostávají slovo obžalovaní i skuteční advokáti, svědci a odborníci nejrůznějších profesí, kteří byli moskevským procesům přítomni.

Poslední dny Ceausescových (2010) Záběry odsouzení a popravy diktátora a jeho ženy o Vánocích roku 1989 se hluboce vryly do kolektivního podvědomí několika generací televizních diváků. Přesně dvacet let po jeho konání byl slavný ukázkový proces znovu zinscenován.

Švýcarský režisér a spisovatel Milo Rau (*1977, Bern) studoval sociologii, německé a románské jazyky a literaturu v Paříži, Berlíně a Curychu mj. u Pierra Bourdieua a Tzvetana Todorova. Od roku 2002 má na svém kontě více než 50 divadelních her, filmů, knih a propagačních akcí. Jeho inscenace byly uvedeny na všech významných mezinárodních festivalech, včetně berlínského Theatertreffen. V roce 2016 získal prestižní cenu ITI Světového dne divadla jako nejmladší umělec vůbec. V roce 2018 obdržel Evropskou divadelní cenu a v roce 2019 mu byl udělen čestný doktorát na univerzitě ve švédském Lundu.

Autor článku: Vendula Novotná; Foto: archiv

Milo Rau – retrospektiva filmového díla exkluzivně online

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům