30.11.2005 00:00

Min Tanaka se vrací do Archy

Min Tanaka: Standing on the Edge

19. a 20. prosince 2005 / 20.00 / Divadlo Archa

Tanečník, režisér a farmář Min Tanaka se vrací do Prahy s novým představením Standing On the Edge (Stát na hraně). Tanaka vytvořil velmi osobitý příspěvek k Andersenovské sezóně divadla Archa zkoumající téma člověka na okraji společnosti. Ze skupiny Tokason s ním tentokrát přijíždí tanečník Yasunari Tamai a tanečnice Shiho Ishihara. Světelný design vytvoří Ami Tanaka.

V letošním roce uplynulo 21 let od vůbec prvního vystoupení japonského tanečníka v Praze. Jeho tehdejší tajné vystoupení viděla jen hrstka zasvěcených diváků. Od té doby se stal pro mnohé v České republice živou legendou. Tanaka byl prvním, kdo u nás představil butó, tanec japonské avantgardy, který se zrodil z potřeby znovu najít kořeny japonské kultury a odmítnout západní formální vzory.

Pražské publikum má unikátní možnost pravidelně sledovat vývoj Tanakovi umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992, či ve společném vystoupení Grimm Grimm s Johnem Calem při otevření Divadla Archa v roce 1994. Naposledy tančil Tanaka uprostřed proudu řeky Vltavy při slavnostním znovuotevření Divadla Archa po povodni.

V posledních letech se Tanaka prosadil také jako filmový herec. Film Tasogare Seibei (Samuraj soumraku, 2002) byl nominován na Oskara a Tanakovi vynesl za herecký výkon cenu Japonské filmové akademie. Nejnovější film Maison de Himiko (Hotel Himiko, 2005), kde Tanaka ztvárnil nevyléčitelně nemocného majitele hotelu pro gaye, byl právě s velkým diváckým ohlasem uveden do japonských kin.

Životní filosofií Mina Tanaky je propojení tance a zemědělství. V současné době spolu s dalšími tanečníky své skupiny Tokason hospodaří na dvou farmách v horách prefektury Jamanaši. Pěstuje zde organicky ošetřovanou zeleninu, rýži, sojové boby a čaj. Fyzickou zemědělskou práci považuje za nejlepší trénink pro tanec a zároveň nejstarší zdroj taneční inspirace. Proto v létě na jedné z těchto farem pravidelně pořádá mezinárodní festival Dance Hakushu.

Min Tanaka (1945)

Od začátku sedmdesátých let rozvíjí tzv. styl „tělesného počasí“, zkoumající tělo a pohyb, které se prostřednictvím improvizací osvobozují od konvenční funkčnosti a estetiky. V letech 1982 – 1985 Min úzce spolupracoval s Tatsumi Hidžikatou, zakladatelem a hlavním duchovním představitelem osobité taneční linie známé jako butó. Tanaka se proslavil jako sólista i ve skupinových představeních uvedených v tradičních sálech i na neobvyklých scénách - ulicích, na polích i střechách domů. Tanaka spolupracoval s významnými umělci z různých oborů, mezi které patří např. Cecil Taylor, Milford Graves, John Cale, Meredith Monk, Derek Bailey, výtvarní umělci Karel Appel a Richard Serra i Iva Bittová.

V únoru 2000 Min Tanaka zformoval novou taneční skupinu nazvanou Tokason (alej rozkvetlých švestkových stromů), kterou tvoří tanečníci z celého světa. Tokason vystupuje mezinárodně s produkcemi, které vznikly na motivy černobílých grafických leptů Francisca Goyi „Los Caprichos“. Tanaka vytvořil rovněž choreografie k operám „Venuše a Adonis“ Wernera Hertze a „Příběh vojáka“ pro Kunitachi Ondai Music Universtity v Tokiu.

Od roku 2000 působí Min Tanaka na tokijské Národní univerzitě výtvarných umění a hudby. Také byl vyzván, aby se stal tanečním mistrem na tanečním oddělení Moskevské školy dramatických umění, kterou vede režisér Anatolij Vasilijev. Min pravidelně cestuje do Ruska a pracuje zde na vytvoření nového souboru s ruskými tanečníky a přípravě jejich prvního představení, které bude opět vycházet z prací Francisca Goyi.

Mezi poslední Minovy projekty patří sólové představení nazvané „Nezralé vykloubené tělo“, které prezentoval ve slavném tokijském divadle Setagaya Public Theater; dílna a duet s houslovým virtuosem Felixem Lajkó pořádané v Jugoslávii; hlavní role Samuraje ve filmu „Tasogare Seibei“ režiséra Yoji Yamady, který byl v Japonsku vyhlášen nejlepším filmem roku. Nedávno došlo také k opětovnému navázání spolupráce mezi Tanakou a Japan Modern Dance Association (z které kdysi odešel, aby mohl sám hledat podoby současného tance) a v současné době vzniká projekt nazvaný „Nevinný Čechov“. Nejnovější film Maison de Himiko, kde Tanaka ztvárnil nevyléčitelně nemocného majitele hotelu pro gaye, byl s velkým diváckým ohlasem uveden do japonských kin v letošním roce.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Archa.

Zdroj: Divadlo Archa

Autor článku: redakce