06.03.2008 00:00

Ministerská komise má připravit transformaci příspěvkovek

Praha 12. září 2007 (ČTK) - Ministr kultury Václav Jehlička zřídil komisi, která by měla připravit koncepci transformace ministerských příspěvkových organizací. Jsou v ní zástupci ministerstva kultury, krajů, parlamentu, vysokých škol a kulturních institucí. První schůzku měl tým v úterý. "Jednání týmu pro zpracování koncepce transformace se předpokládá v říjnu," řekla ČTK mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

Tým vede první náměstek ministra František Mikeš, jeho členy jsou dále ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, předseda Rady České televize a loni krátkodobě ředitel ND Jan Mrzena či Yvona Kreuzmannová za Iniciativu pro kulturu.

Příspěvkové organizace jsou aktuálně velkým tématem ministra, mluví o nich především v souvislosti s avizovaným snížením rozpočtu pro resort v příštím roce. V minulých měsících ministr několikrát vyvolal debaty svými prohlášeními o případném slučování či rušení některých těchto organizací.

Ministerstvo kultury jich nyní má 32, ministr uvažoval o jejich redukci až o třetinu. Největší ohlas, převážně negativní, mezi odborníky vyvolal záměr sloučit Divadelní ústav a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Znovu se také začalo mluvit o případném spojení Státní opery Praha s Národním divadlem či o převedení operního domu na Prahu. Ta se zatím oficiálně nevyjádřila, avšak radní pro kulturu Milan Richter uvedl, že bude proti takovému kroku. Město by muselo na financování opery dát 120 milionů korun ročně.

Loni stát příspěvkovým organizacím, do nichž patří 18 muzeí a galerií, Národní památkový ústav, Národní knihovna, Národní divadlo, Divadelní ústav, Česká filharmonie či Národní filmový archiv, dal 3,3 miliardy korun, tedy téměř polovinu svého rozpočtu.

Poslední transformace státních příspěvkových organizací se uskutečnila v souvislosti s reformou veřejné správy. Mezitím bylo nově uzákoněno postavení státní příspěvkové organizace normou o některých druzích veřejné podpory kultury. Zákonem o veřejných výzkumných institucích byl vytvořen nový typ organizace.

Proto má ministerský tým posoudit právní a ekonomické postavení státních příspěvkových organizací a navrhnout další postup, který ministerstvo vnímá jako svůj příspěvek k současné reformě veřejných financí. Hlavním cílem transformace je snížit mandatorní výdaje státního rozpočtu spojené s činností příspěvkových organizací.

"Mediálně zajímavé rušení či slučování je jen jednou z možných cest," uvedla mluvčí. Veškeré změny bude ministerstvo kultury podle ní provádět tak, aby neohrozilo připravované kulturní projekty a neztenčilo nabídku veřejných kulturních služeb poskytovaných státními organizacemi.

Markéta Horešovská rot

Autor článku: ČTK