11.06.2012 10:52

Ministerstvo kultury souhlasí s obnovou zničeného divadla Valtice

Ministerstvo kultury schválilo v pátek projekt památkářů na obnovu zcela zničeného barokního divadla v zámku ve Valticích na Břeclavsku. Může začít výběr dodavatele stavby. ČTK to dnes řekl mluvčí jihomoravských památkářů Zdeněk Musil. Obnova divadla, jež za komunismu sloužilo jako garáž pro traktory a později jako diskotéka, přijde na čtvrt miliardy korun. Půjde o jeden z nejdražších projektů obnovy památek v ČR. Přibližně 85 procent nákladů zaplatí EU.

Schválení ministerstvem znamená, že památkáři mohou v projektu pokračovat. V obnovené památce by mělo sídlit Národní centrum divadla a tance. Činnost by mohlo zahájit za dva roky. Divadlo by se mělo stát dějištěm různých festivalů a domovskou scénou pro divadelní a folklorní soubory z Břeclavska.
Náklady na jeho obnovu jsou zatím přibližné. Památkáři předpokládají, že budou o deset procent nižší. Snížit by se měly vzhledem k velké poptávce stavebních firem po zakázkách.
Přestože je divadlo ojedinělou stavbou, mělo pohnutý osud. Coby divadelní scéna bylo využíváno až do druhé poloviny 20. století. Pak byly jeho interiéry vybourány a změnily se v garáž pro zemědělské stroje. Objekt bude obnoven s pomocí dokumentace, která se zachovala v archivech památkového ústavu.

Valtický zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, zapsaného od roku 1997 na seznam světových památek UNESCO. V této oblasti se připravuje i další rozsáhlý projekt - obnova jízdáren zámku v Lednici. Přijde na přibližně půl miliardy korun.
Vznikly spekulace, že je projekt předražený. Některá média to dávala do souvislosti s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Hejtman následně požádal ministerstva kultury a financí o podrobnou kontrolu projektu. Lednické jízdárny a konírny jsou větší než známý zámek. Říká se jim Palác koní.

Autor článku: ČTK: Vladimír Klepáč, kš

Ministerstvo kultury souhlasí s obnovou zničeného divadla Valtice