02.12.2005 00:00

Ministr Jandák plánuje personální změny a stěhování

PRAHA 2. prosince (ČTK) - Ministr kultury Vítězslav Jandák připravil první změny, které pravděpodobně vycházejí z výsledků personálního auditu v jeho úřadě. Po skončení auditu řekl, že změny se budou týkat maximálně dvou až čtyř vedoucích pracovníků. Podle informací ČTK by měl z místa vedoucího odboru památkové péče odejít Jan Kaigl a Jandák dále nepočítá ani s Michalem Benešem z referátu UNESCO. Oba byli zastánci zrušení točny v Českém Krumlově, zatímco Jandák po svém nástupu do funkce podporuje její zachování v podobě demontovatelného zařízení.

Ministerstvo, které ke změnám pořádá mimořádnou tiskovou konferenci, připomíná, že pracovníkům odcházejícím ze zmíněných funkcí nabízí jiná místa. "Nejsou vyhozeni, jedná se o personální obměnu," řekla ČTK Simona Hradilová z tiskového oddělení. Podrobnosti a důvody změn nechce ministerstvo před konferencí komentovat.

Nově ministr zřizuje odbor lidských zdrojů, do jehož čela již ve čtvrtek jmenoval bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Millera. Ředitelkou odboru památkové péče se stane Vladimíra Koubová. Prvního náměstka Zdeňka Nováka nahradil ve čtvrtek František Formánek; Nováka ale jmenoval ředitelem Národního památkového ústavu už Jandákův předchůdce Pavel Dostál.

Michal Beneš byl v poslední době několikrát citován v tisku v souvislosti s českokrumlovským otáčivým hledištěm. Novinářům řekl, že ministerstvo má k dispozici dopis se stanoviskem UNESCO k točně; později se ukázalo, že organizace doporučuje odstranění točny. Dopis je však z letošního července, kdy ještě nebyl znám nový přístup ministra k letnímu divadlu. Beneš také byl tím, kdo úspěšně připravoval zápis památek na seznam světového dědictví - na rozdíl od Slovenska, které má zapsáno pět památek včetně přírodních, má Česko na seznamu 12 kulturních památek.

Další změnou by mělo být zařazení filmu do odboru hromadných sdělovacích prostředků. Film se tedy během jednoho roku "posunuje" už potřetí. Dostál jej v červnu vyčlenil jako samostatný odbor, jeden z deseti odborných úseků.

Jandák v říjnu samostatný odbor filmu zrušil, film včlenil do odboru umění a knihoven na úroveň oddělení. Filmaři to tehdy komentovali jako krok zpět, nevstřícný v době, kdy se připravuje novela zákona o kinematografii. Odbor hromadných sdělovacích prostředků se zabývá především tiskem, rozhlasem a televizí.

Ministr mnohokrát řekl, že ho v práci brzdí fakt, že část úřadu sídlí na opačném konci Prahy. Vedení ministerstva od loňska pracuje v Nostickém paláci na Maltézském náměstí. Například ale legislativní odbor včetně náměstkyně pro legislativu sídlí ve Střešovicích. Jandák si stěžuje, že v případě nutné konzultace musí náměstkyně jet za ním hodinu tramvají. Všichni náměstkové ministra kultury ale mají k dispozici auto s řidičem.

Chtěl proto legislativní odbor přestěhovat na Malou Stranu. Opačně by se podle posledních informací měl stěhovat odbor umění a knihoven. Není zřejmé, kdy by se mělo stěhování konat. V současné době ale má odbor umění nejvíce práce v roce, neboť 30. listopadu byla uzávěrka podávání grantů a nyní by se měly začít žádosti zpracovávat, aby mohly začít pracovat odborné komise.

Markéta Horešovská rot

Autor článku: ČTK