13.07.2007 00:00

Ministr kultury Václav Jehlička o Divadelním ústavu

Praha 13. července (ČTK) - Divadelní ústav (DÚ) je podle ministra kultury Václava Jehličky přežitkem minulé doby a jeho práci v některých aspektech suplují i další instituce. Jiné umělecké oblasti pro svou teorii instituce nemají, řekl ministr v rozhovoru pro ČTK. I proto plánuje v rámci úspor v resortu ústav spojit s další institucí. "Musí být zdravý poměr mezi podporou teoretických studií a tím, co dáme do živého umění," řekl.

Sloučení DÚ a Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) je jedním z kroků, jimiž chce Jehlička snížit počet příspěvkových organizací ministerstva. Vyvolalo však obavy divadelníků. Vzniklá organizace by podle ministra měla být institutem i pro další umělecké oblasti - hudbu, film či výtvarné umění. "Přejít by do ní měly dvě třetiny zaměstnanců z obou stávajících institucí," řekl ministr. Případnému sloučení obou institucí ale bude podle něj předcházet audit.

Plánovaný krok může podle některých odborníků ohrozit kontinuitu DÚ - od roku 1945 dokumentuje české divadlo, publikuje a zajišťuje například i prezentaci českého divadla v zahraničí. Podle expertů je činnost ústavu pravděpodobně nenahraditelná. NIPOS monitoruje především amatérské regionální aktivity v kultuře.

Ministr se ale domnívá, že DÚ je relikt minulé doby. Vznikl podle něj v době, kdy režim chtěl dohlížet na to, jaké divadlo vzniká. Má výsadní postavení, proč nejsou podobné teoretické instituty pro hudbu, pro film, pro výtvarné umění? táže se ministr. Je podle něj nespravedlivé, že jiné obory ústav nemají a mohlo by se stát, že jejich zástupci by po jejich vzniku volali. To se však neděje.

Podle ministra práci Divadelního ústavu v některých aspektech suplují jiné instituce - třeba divadelní fakulta nebo filozofická fakulta. Pokud vznikne nová instituce spojením Divadelního ústavu a NIPOS, nebude podle ministra vykonávat všechny činnosti, které v oblasti divadla ústav vykonával.

Jehlička uvedl, že chce činit rozdíl mezi finanční podporou, kterou stát věnuje teoretickým studiím, a podporou živého umění. Úvahy o tomto i dalších krocích směřujících k úsporám v resortu plynou z návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Ač ministr kultury věří, že plánovaný miliardový škrt pro jeho úřad ještě dozná změn, úspory hledá. Před podzimním projednáváním rozpočtu ve sněmovně podle něj ještě nejsou všechna jednání uvnitř vlády vyčerpána. Naději vkládá do jednání předsedů politických stran.

Markéta Horešovská rot

Autor článku: redakce