31.07.2012 09:14

Mirotické setkání loutek a hudby začne podeváté 9. srpna

Loutkové pohádky pro děti, žonglérská a akrobatická vystoupení, besedy, večerní divadelní představení pro dospělé a koncerty jsou na programu devátého ročníku Mirotického setkání loutek a hudby. Koná se v rodišti Mikoláše Alše v Miroticích na Písecku na ostrově u Dolejšího mlýna od 9. do 11. srpna.

"Ve čtvrtek 9. srpna vpodvečer ho zahájí kočovná Divadelní společnost koněm Vozem se svou neurvalou fraškou pro děti a dospělé, nesoucí název Čeltova Lhota. Herci z této divadelní společnosti se pak budou věnovat dětem po celou dobu trvání festivalu," řekla ČTK za organizátory Marta Dietrich Dvorská. Pro děti je připravena cirkusová dílna visuté akrobacie, výtvarná, loutkářská a také herecká dílna.
V pátek se divákům představí Víťa Marčík junior se svým divadlem Já to jsem, Divadlo Koňmo a kejklíř Vojta Vrtek. Večer pak návštěvníky pobaví členové divadla Sklep Lenka VychodilováDavid Noll, uslyší hudební skupinu Rudovous a další koncerty.
Sobota je opět nabitá: Jiří Jelínekdivadla DNO diváky určitě rozesměje představením Idolls, herci z divadelního spolku LokVar si pro ně připravili Zlatovlásky. Večer zahraje Luboš Pospíšil&5P a na závěr skupina ŠouStancem, jejímž členem je i režisér Bohdan Sláma. Celý festival bude moderovat herec Radek Pokorný.

Součástí je výstava fotografií a beseda s pravnukem Mikoláše Alše - Jaroslavem Mikolášem Vojnou, a s pravnučkou Matěje Kopeckého - Josefou Virgínií Kopeckou. Podrobnější informace jsou na internetových stránkách www.mirotickesetkani.cz .

Jihočeské Mirotice jsou místem s uměleckými kořeny. Narodili se tam malíř Mikoláš Aleš,
řezbář Mikoláš Sychrovský, tenorista a hudební skladatel a přítel Mozartův Benedikt Žák, ve své době slavný výtvarník a jeden z prvních fotografů Alexandr Seik. Žil tu nejznámější kočovný loutkář Matěj Kopecký a s krajem je spojen i dramatik a první dramaturg Národního divadla Ladislav Stroupežnický.

Autor článku: ČTK: mi, hj, foto: LokVar - Zlatovlásky

Mirotické setkání loutek a hudby začne podeváté 9. srpna