29.04.2013 13:16

Mirrenová se stala nejlepší divadelní herečkou Británie

Držitelka filmového Oscara Helen Mirrenová získala v neděli večer ocenění za nejlepší herecký divadelní výkon roku za své ztvárnění královny Alžběty II. ve hře Audience (The Audience). Celkovým vítězem letošního udílení britských cen Laurence Oliviera se stala inscenace podle bestselleru spisovatele Marka Haddona Podivný případ se psem (The Curious Incident of the Dog in the Night-Time).

Sedmašedesátiletá Mirrenová se ztvárněním panovnice proslavila už na filmovém plátně, za svůj výkon ve snímku Královna získala v roce 2007 Oscara. Hru Audience, která sleduje setkávání královny s jejími premiéry, napsal Peter Morgan, který byl i scenáristou zmiňovaného filmu.
Mirrenová při přebírání ceny poukázala na to, že opět zvítězila díky svému převtělení do panovnice. Pak zažertovala, že cenu by si zasloužila spíše sama Alžběta "za nejdůslednější a nejoddanější výkon 20. a nejspíše také 21. století". Umělkyně cenu Laurence Oliviera pro nejlepší divadelní herečku získala poprvé, ačkoli se v minulosti ocitla již třikrát na seznamu nominovaných.

Absolutním vítězem slavnostního večera byla se sedmi oceněními inscenace Národního divadla Podivný případ se psem. Hra tak vyrovnala loňských rekordních sedm cen pro muzikál Matilda. Příběh autistického chlapce, který pátrá po člověku, který zabil psa ze sousedství, se proslavil už v knižní podobě. Vyšel také v češtině.
Olivierovu cenu získal například představitel hlavní role, 28letý Luke Treadaway, který tak překvapivě porazil své mnohem známější kolegy Ruperta Everetta, Marka Rylancea a Jamese McAvoye. Za roli chlapcovy matky porota ocenila Nicolu Walkerovou.

Ceny Laurence Oliviera se udělují od roku 1976 za inscenace v londýnských divadlech. V posledních letech se ceremoniál stal hojně sledovanou událostí, která si svým leskem nezadá ani s udílením amerických cen Tony. Moderátory večera byl herec Hugh Bonneville známý ze seriálu Panství Downton a herečka Sheridan Smithová, několikanásobná držitelka Olivierovy ceny.

Autor článku: ČTK: lep, pek, hej, foto: Hellen Mirrenová v inscenaci The Audience

Mirrenová se stala nejlepší divadelní herečkou Británie