06.09.2007 00:00

Místo pro setkávání umělců vzniká na Smíchově

Praha 6. září (ČTK) - Po dvou letech příprav se bývalá administrativní budova Českých drah na Smíchově promění v centrum současného umění. Svá rezidenční umělecká centra mají mnohá evropská města, považují je mimo umělecké hodnoty i za atraktivní způsob své reklamy. Často do nich sama investují tím, že poskytnou nevyužívaný průmyslový objekt. Praze to trvalo déle, ale smíchovská Meet Factory, která k nim chce patřit, se otevře 1. října. Stojí za ní David Černý, David Koller a Alice Nellis.

Zatím prázdné rozměrné prostory plné světla brzy zaplní umělci a měla by v nich vznikat nová díla. Současně se ale na stejném místě počítá i s jejich veřejnou prezentací - výstavní, hudební, filmovou i divadelní. Meet Factory zamýšlejí její zakladatelé hlavně jako místo setkávání jednotlivých uměleckých oblastí i diváků.

Byť se v případě smíchovského třípodlažního domu nejedná o dnes často zmiňované hledání nového života pro opuštěnou průmyslovou budovu, přesto lze mluvit o více než smysluplném využití nepotřebného objektu, navíc v místě, které je téměř v centru města a celé čeká na projekty svého oživení.

"Je to obrovská budova, pro kterou město nemělo využití. Dostali jsme ji od magistrátu, který je zároveň jedním z našich sponzorů. Dali jsme se kvůli tomu dohromady s Alicí Nellis a s Davidem Černým. Je to hlavně jeho dlouholetý plán," řekl ČTK Koller.

Kromě magistrátu mají finanční podporu v několika firmách. Zatím se sponzoři složili na 11 milionů korun z celkem pětadvacetimilionového rozpočtu, který je vzhledem k rozměrům objektu a plánům organizátorů velmi skromný.

Hlavní náplň Meet Factory bude 14 ateliérů pro umělce, kteří by v nich měli pracovat po dobu tří až 12 měsíců. Vedle nich se do továrny vejdou ještě klub pro asi 800 lidí, bar, galerie v několika místnostech a chodbách, dva kinosály, kavárna i prodejna knih.

Ateliéry budou v objektu mít i Černý a Nellis, Koller chce vybudovat zvukové. Mělo by sloužit třeba i pro záznam představení a zkoušek v multifunkčním sále, s nímž bude propojeno. Divadla a kapely by tak mohly hned mít k dispozici záznam svého vystoupení. Studio bude sloužit i výtvarníkům, kteří zvuk využívají při své tvorbě, a začínajícím hudebníkům. Druhé zvukové studio má být prvním v Česku specializovaným na nahrávání rapu a vybudovat ho v továrně mají i lidé kolem Penerů Strýčka Homeboye, multimediální dílnu plánuje otevřít úspěšná divadelní skupina TOW.

Zchátralou budovu v ulici Ke Sklárně pronajalo společnosti Meet Factory město. Budova je jedním ze starých drážních objektů, které Praha vykoupila při stavbě městského okruhu od Barrandovského mostu k Radlické. Většinu z nich zbourala, zůstal jen jeden.

Meet Factory měla před časem vzniknout jinde - v prostorách bývalé továrny na Pražskou šunku v Holešovicích. Po povodních v roce 2002 však byl tehdy opuštěný prostor továrny ještě více poničen a zejména jeho majitelka od projektu ustoupila. V továrně vznikl komplex bytů, obchodů a kanceláří. Má být otevřen na podzim a nese podobný název - M Factory.

Markéta Horešovská mkv

Autor článku: ČTK