12.03.2002 00:00

Mistři francouzského žonglování Jérôme Thomas Compagnie v Praze

V druhé polovině března se v Praze v Paláci Akropolis představí v rámci Dnů Frankofonie soubor Compagnie Jérôme Thomas, který uvede dvě představení - IxBE a Juggling Hands. Compagnie Jérôme Thomas již řadu let sídlí na jihu Burgundska ve městě Le Creusot, kde vznikají mnohá představení tohoto souboru. Další informace o jeho pražských vystoupeních a fotografie naleznete v tiskové zprávě Mistři francouzského žonglování Jérôme Thomas Compagnie v Praze.

Představení Compagnie Jérôme Thomas nejsou jen předvedením dokonalého žonglování jsou něčím více, spojují v sobě poetiku Nového cirkusu, poetiku tance, hudby, ilusionismu i milého klaunství. Vedle virtuozity tu navíc nacházíme geniální jednoduchost a nakažlivou hravost. Velký prostor v představeních je věnován improvizaci a to jak improvizaci pohybové - žonglérské, tak hudební. Není proto žádným překvapením, když údery žonglovaných míčků o zem tvoří zároveň rytmickou sekci hudebního doprovodu. To, co mnoha lidem připadá nemožné, předvádí umělci s neuvěřitelnou lehkostí.

Jérôme Thomas se zaškolil nejdříve v cirkuse a v kabaretu. Záhy se začíná orientovat na jazz a spolupracuje s řadou hudebníků. Tato setkání ho směrují k praxi improvizace. Poté, co vytvořil představení Artrio (1988), interpretuje sólo Extraballe (1990), ve spolupráci s choreografem Hervé Diasnasem, a posléze kolektivní dílo Kulbuto (1991). V roce 1993 Jérôme Thomas zakládá soubor Compagnie Jérôme Thomas a vytváří několik představení: Quipos (1995), Hic Hoc (1995), Amani Ya Bwana (1996) se souborem keňských akrobatů Jambo Mambo, Le Banquet - Banket (1997), "4" Qu'on en finisse une bonne fois pour toutes avec… - "4" Aby se už jednou provždy skoncovalo s… (1998), IxBE podle Extraballe (2000). Jeho poslední dílo Cirque Lili - Cirkus Lili (2001) jej opět přivádí k cirkusu. Souběžně s vlastní tvorbou pořádá ve svém souboru odborné stáže a pokračuje tak v předávání svých zkušeností a koncepce žonglování.

Příjezd Compagnie Jérôme Thomas do Prahy je jen dalším důkazem, že oblíbenost žonglování, nového cirkusu a netradičních forem divadla v naší republice stále vzrůstá. Důkazem jsou již tradičně divácky úspěšné podzimní festivaly alternativní kultury jako například festival Příští vlna / Next Wave, či Čtyři dny v pohybu, či volná setkání žonglérů v parku Židovské pece i komponované cirkusové večery konané v Paláci Akropolis na které tato dvojice představení navazuje.

IxBE
sobota 23. března 2002, 20.00 - Palác Akropolis

Juggling Hands
pondělí 25. března 2002, 20.00 - Palác Akropolis

Pořádá Palácem Akropolis a Maison de Bourgogne s za podpory serveru www.zonglovani.cz
Mediální zastoupení: HAPPY END Production, Jakub Vedral, Kamila Matějková tel: 66 31 27 19, 66 31 27 18

Autor článku: redakce