12.09.2012 17:43

MK s Národním bude dál jednat, Sankot se omluvil za své výroky

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) bude o vývoji v Národním divadle v Praze (ND) ve čtvrtek ráno dále jednat s jeho uměleckým vedením a zástupci souborů. Vyplynulo to z dnešní emotivní schůzky v historické budově ND. Připustila ale, že není jisté, že bude pokračovat transformace ND a Státní opery Praha. Její pomalý postup byl v pátek důvodem, proč odvolala ředitele ND Ondřeje Černého. Její náměstek Martin Sankot, jehož dočasným řízením ND pověřila, se omluvil za své úterní výroky o snižující se návštěvnosti a odchodu umělců.    

Premiér Petr Nečas dnes naznačil, že s kroky ministryně v souvislosti s ND není spokojen. Hanáková podle něj dostatečně nevysvětlila svá rozhodnutí, má v tom "velké rezervy". Odmítl ale spekulovat o jejím případném odvolání. "Bude muset přesvědčit, že krok byl udělán správným směrem... Pevně věřím, že paní ministryně udělala vše, aby situaci zvládla nejen ku prospěchu české kultury, ale i Národního divadla," řekl Nečas po jednání vlády na dotaz novinářů.

Ministryně dnes řekla, že by Sankot nemusel nutně stát v čele divadla až do ukončení výběrového řízení a jmenování nového ředitele. "Pokud bude komunikace váznout, bude lepší, když situaci uklidní nový (pověřený) ředitel," vysvětlila.    

Vládní ODS požaduje vypsání transparentního a otevřeného výběrového řízení na ředitele ND. "Odvolání dosavadního ředitele nebylo dostatečně zdůvodněno a situace v Národním divadle je nestabilní," řekl ČTK předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Pozastavil se nad tím, že ministerstvo kultury postupně přichází s různými důvody, proč byl Černý odvolán.
O požadavku na otevřené výběrové řízení prý chce ODS jednat nejprve se hnutím Starostové a nezávislí, které Hanákovou na ministryni vybralo. Pokud se nedohodnou, chce problém problém probrat v koalici.

"V současnosti nemohu říci, zda bude transformace přerušena," uvedla Hanáková. Další vývoj mají podle ní určit výsledky diskuse. Ke sloučení ND s operní scénou došlo podle plánů ještě minulého vedení MK letos v lednu. Na dnešní schůzce se zaměstnanci ND zazněla opět kritika sloučení obou scén i fakt, že tři osoby spojené s tímto procesem - bývalý ministr kultury Jiří Besser, jeho náměstek Radek Zdráhal a odvolaný ředitel ND Ondřej Černý - už na svých postech nepracují.    

Více než hodinovou schůzku provázely emoce a výkřiky z pléna. Členové činohry dokonce v jejím průběhu demonstrativně odešli. Zástupci orchestru ND se distancovali od útoků na ministerstvo kultury, i když fůzi se Státní operou stále považují za chybu.    
"Řeší se tu moc věcí dohromady, avšak jisté je, že ministerstvo situaci nezvládá," řekl ČTK David Prachař a připustil, že soubor je nejednotný.
Šéf baletu Petr Zuska opakoval, že Černý byl odvolán neprávem a důvody pro to jsou vyvratitelné. "Jedinou jeho chybou bylo, že byl k ministerstvu dlouho loajální," řekl. Zuska se dostal do sporu s Hanákovou, když upozornil, že by svým odchodem z ministerstva přispěla k obnovení etiky, morálky a demokracie v této zemi.
"Nebojím se tu stát, nechci se pouštět do osočování a obviňování, protože to nám nepomůže. To, co pan Černý udělal, udělal na počátku se ctí, ale zodpovědnost z něj nikdo nesejme,"
řekla ministryně a i za svá slova sklidila potlesk.
"Nelitujeme jeho odchodu,"
zdůraznil odborář ze Státní opery, pro které je prioritou obnovení její samostatnosti.    

Jedním z těch, kteří se schůzky s ministryní kultury zúčastní, bude herec a režisér Jan Kačer, jemuž část přítomných zatleskala vestoje. Hanákovou hájil, když uvedl, že její odvolání by nic nevyřešilo. "Na její místo přijde slabší kandidát, protože strana, kterou zastupuje, nemá dost členů ani na významnější posty," řekl a upozornil, že celá tato zpackaná a neprofesionální fraška se nezrodila v její hlavě.    

Sankot se v závěru schůzky omluvil za to, co řekl v úterý na tiskové konferenci MK. Při svém výčtu údajných důvodů odvolání ředitele Černého argumentoval snižující se návštěvností a odchodem kvalitních umělců. Připustil, že se nezakládají na pravdě. "Vaší práce si vážím," uvedl dnes.    
Podle Hanákové byla bouřlivá atmosféra setkání adekvátní situaci, v jaké se všichni ocitli. "Každopádně cítím, že je vzájemná shoda ve snaze o komunikaci a posunu kupředu," řekla s tím, že by se zástupci ND měli podílet na výběrovém řízení na nového ředitele.  

Činohra ND v úterý v souvislosti s odvoláním Černého vstoupila do stávkové pohotovosti, dnes se k ní přidal i balet.

Autor článku: ČTK: bor, jir, hrm, mal

MK s Národním bude dál jednat, Sankot se omluvil za své výroky