02.12.2006 00:00

MK vyhlásilo výběrové řízení na ředitele Národního divadla

Praha 1. prosince (ČTK) - Ministerstvo kultury vyhlásilo výběrové řízení na místo ředitele Národního divadla, který by měl být znám do poloviny ledna. Mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková ČTK řekla, že funkční období nového ředitele, který nahradí v čele přední české scény nynějšího zastupujícího ředitele Jana Mrzenu, bude trvat šest let. Termín uzávěrky výběrového řízení je 29. prosince.

Mrzenu pověřil řízením divadla ministr kultury Martin Štěpánek ihned poté, co počátkem září, krátce po svém nástupu do funkce, odvolal tehdejšího ředitele divadla Daniela Dvořáka. Za způsob, jakým to učinil, si vysloužil kritiku ve vládě; Dvořákovo odvolání zdůvodnil dodnes nezveřejněnou kontrolní zprávou.

Zastupující ředitel Mrzena se konkurzu zřejmě zúčastní. "Protože v Národním divadle právě působím, měl bych mít ambice se přihlásit. Zatím ale o konkurzu nic nevím, a proto ani netuším, zda vyhovuji podmínkám výběrového řízení," řekl ČTK Mrzena, který dříve působil jako ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a byl také členem a předsedou Rady České televize.

Bývalý ředitel divadla Dvořák ČTK již krátce po svém odvolání z funkce řekl, že se do Národního divadla vracet nehodlá. Dvořák, který patří k předním českým scénografům, se počátkem listopadu neúspěšně ucházel o místo rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP).

Štěpánek již dříve řekl, že by se měl změnit systém jmenování šéfů uměleckých souborů Národního divadla, který zavedl jeden z jeho předchůdců Pavel Dostál; téměř po sto letech fungování divadla totiž svěřil přímo jeho řediteli pravomoci, jež měl předtím ministr. Štěpánek přitom nechtěl prozradit, kdo bude v komisi, která nástupce odvolaného Dvořáka vybere; důvodem je prý strach z případného lobbování.

Současné poměry panující v divadle v minulých dnech ve svém prohlášení kritizovali šéf baletu Petr Zuska a činohry Michal Dočekal i členové širšího uměleckého vedení činohry. Podle jejich názoru nebyly dosud "uspokojivě" vysvětleny důvody Dvořákova odvolání. Podepsaní připomněli, že ministr Štěpánek ujistil veřejnost, že Mrzena nebude zasahovat do koncepčních a uměleckých otázek, což však činí; odvolal například šéfa opery Jiřího Nekvasila.

Jiří Janda kš

Autor článku: ČTK