05.06.2019 10:58

Mladá polská scénografie – výstava studentů polských uměleckých škol z let 2015–2018

V průběhu Pražského Quadriennale, od 6. do 16. června 2019, budou v Galerii Českých center (Rytířská 539/31, Praha 1) k vidění nejzajímavější práce mladých polských scénografů.
Vernisáž proběhne 7. června v 16.00 a srdečně na ni zveme všechny zájemce. K dispozici bude dvojjazyčný anglicko-český katalog, spojující historický kontext se současnou reflexí, s podrobnými informacemi o zastoupených školách a předvedených pracích. Moderní forma prezentace a instalace výstavy obohacená o audiovizuální prostředky se setká s historickou architekturou prostoru Galerie Českých center.

Umělecké výsledky mladých tvůrců vycházejí ze společné tradice polské scénografické školy a zároveň zdůrazňují programové rozdíly a směry rozvoje výchovy mladých scénografů. Mezinárodnímu publiku bude připomenuto dědictví polského divadla a jeho tvůrčí pokračování. Pedagogové vybrali umělecky nejzajímavější a reprezentativní návrhy kostýmů a scénografie, modely, autorsky zhotovené kostýmy, masky, loutky, videomateriály, fotografie apod. Mezi vybranými projekty budou také práce laureátů scénografických cen Jerzyho Moskala, které uděluje Slezské muzeum v Katovicích a ceny Scénografické sekce ZASP.

Organizátory výstavy jsou: Polské středisko mezinárodního divadelního institutu /ITI/, Slezské muzeum v Katovicích, Polský institut v Praze, Česká centra a také Akademie výtvarných umění J. Matejki w Krakově, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie výtvarných umění v Gdaňsku, Umělecká univerzita v Poznani a Akademie výtvarných umění E. Gepperta ve Vratislavi.

Výstava je financována z prostředků Ministra kultury a národního dědictví v rámci víceletého programu NEZÁVISLÁ na roky 2017-2022, v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze „Kulturní mosty“.

Galerie Českých center

Foto: Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego/ITI

 

Autor článku: Lucie Zakopalová