05.06.2019 10:58

Mladá polská scénografie – výstava studentů polských uměleckých škol z let 2015–2018

V průběhu Pražského Quadriennale, od 6. do 16. června 2019, budou v Galerii Českých center (Rytířská 539/31, Praha 1) k vidění nejzajímavější práce mladých polských scénografů.
Vernisáž proběhne 7. června v 16.00 a srdečně na ni zveme všechny zájemce. K dispozici bude dvojjazyčný anglicko-český katalog, spojující historický kontext se současnou reflexí, s podrobnými informacemi o zastoupených školách a předvedených pracích. Moderní forma prezentace a instalace výstavy obohacená o audiovizuální prostředky se setká s historickou architekturou prostoru Galerie Českých center.

Umělecké výsledky mladých tvůrců vycházejí ze společné tradice polské scénografické školy a zároveň zdůrazňují programové rozdíly a směry rozvoje výchovy mladých scénografů. Mezinárodnímu publiku bude připomenuto dědictví polského divadla a jeho tvůrčí pokračování. Pedagogové vybrali umělecky nejzajímavější a reprezentativní návrhy kostýmů a scénografie, modely, autorsky zhotovené kostýmy, masky, loutky, videomateriály, fotografie apod. Mezi vybranými projekty budou také práce laureátů scénografických cen Jerzyho Moskala, které uděluje Slezské muzeum v Katovicích a ceny Scénografické sekce ZASP.

Organizátory výstavy jsou: Polské středisko mezinárodního divadelního institutu /ITI/, Slezské muzeum v Katovicích, Polský institut v Praze, Česká centra a také Akademie výtvarných umění J. Matejki w Krakově, Akademie výtvarných umění ve Varšavě, Akademie výtvarných umění v Gdaňsku, Umělecká univerzita v Poznani a Akademie výtvarných umění E. Gepperta ve Vratislavi.

Výstava je financována z prostředků Ministra kultury a národního dědictví v rámci víceletého programu NEZÁVISLÁ na roky 2017-2022, v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze „Kulturní mosty“.

Galerie Českých center

Foto: Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego/ITI

 

Autor článku: Lucie Zakopalová

Mladá polská scénografie – výstava studentů polských uměleckých škol z let 2015–2018

Zahraniční divadlo

16.08.2019

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Metropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse.

30.07.2019

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia zvítězili Adriana Gonzalezová a Xabier Anduaga

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia, kterou založil světoznámý zpěvák Plácido Domingo, zvítězili guatemalská sopranistka Adriana Gonzalezová a španělský tenor Xabier Anduaga. Porota je vybrala z 12 finalistů, udělila také dvě druhé a dvě třetí ceny a dalších sedm cen včetně dvou cen diváků. Finále soutěže, která má za cíl hledat nové talenty, se dnes konalo po několikadenním soutěžním klání v Národním divadle.

24.07.2019

Inscenace Lehmanova trilogie v přímém přenosu NT live

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi.