25.11.2020 14:10

Mladoboleslavské městské divadlo již do konce roku hrát nebude

Městské divadlo v Mladé Boleslavi již do konce roku pro veřejnost hrát nebude. I kdyby nastalo další rozvolnění a vládní opatření by umožnila hrát představení pro veřejnost, není v tak krátkém časovém úseku reálné bez řádného plánování začít hrát pro diváky.
ČTK to dnes řekla ředitelka divadla Janeta Benešová.

Podle Benešové divadlo do konce roku odehraje jen dvě neveřejné premiéry nazkoušených inscenací, aby dodrželo například podmínky grantů. "Režisér a herci potřebují mít nějakou odezvu ze sálu," řekla Benešová. V sále bude podle ní v dostatečných rozestupech sedět několik lidí, například vedoucí odboru kultury nebo náměstek.

V neveřejné premiéře chce divadlo uvést dvě inscenace 1000 tváří Adiny a Pes baskervillský. Obě hry by pak pro veřejnost hrálo v příštím roce.

Letošní náročný rok divadlo podle Benešové zvládlo, obává se ale příštího roku. "Příští rok je složitý. Už bychom potřebovali pracovat na únorové premiéře a nevíme, jestli po těch lidech tu práci máme chtít," řekla Benešová. I tak ale divadlo začne vyrábět kostýmy a scény.

Divadlo má zhruba 300 předplatitelů, kterým se jejich předplatné o rok prodlouží. "Potřebovali bychom ale samozřejmě, aby si tito předplatitelé koupili předplatné i na příští rok," uvedla ředitelka. Pro předplatitele bude v příštím roce dohrávat všechny inscenace, které letos odehrát kvůli vládním opatřením nezvládlo. "Zatím jsme ve fázi, kdy to dohrát zvládneme. Ale je jen šest hracích dnů v týdnu. Můžeme se dostat do fáze, že budeme muset říct dost a některé inscenace bohužel zrušit bez náhrady," uvedla Benešová.

Divadlo se snaží zůstat s diváky v kontaktu alespoň prostřednictvím sociálních sítí. Pořádá soutěž o divadelní zážitky, lidé mohou vyhrát například prohlídku zákulisí, setkání s oblíbeným hercem nebo účast na neveřejné zkoušce. "Starou inscenaci jsme oblékli do kostýmů z jiné hry, použijeme jinou hudbu a diváci mají možnost během jedné streamované ukázky hádat, odkud co pochází," řekla Benešová. Lidé tak během jednoho přenosu objeví až čtyři hry, mohou získat čtyři body. Před Vánoci se bude soutěž vyhodnocovat.

Přenášet on-line divadelní vystoupení není podle Benešové možné, divadlo totiž nemá autorská práva na přenos díla na internet, pouze na jeho uvedení na jevišti.

https://www.mdmb.cz/

Autor článku: ČTK: bns, hj; Foto: web divadla