12.02.2007 00:00

Morávek natočí v Brně Akvabely, uvažuje i o Dostojevského Běsech

Brno 12. února (ČTK) - Celovečerní film na motivy divadelní hry Akvabely známé z královéhradeckého Klicperova divadla začne v srpnu v Brně natáčet režisér Vladimír Morávek. Před nedávnem získal na uskutečnění svého záměru grant Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. Režisér plánuje tvořit v jihomoravské metropoli filmy i v budoucnu, hodlá využívat tamější herce i technické zázemí. Dalším námětem by se mohli stát Dostojevského Běsi.

"Chtěli bychom, aby se tady filmy točily, aby zde byly stříhány a aby zároveň vycházely z hereckého souboru Divadla Husa na provázku," řekl ČTK Morávek. Brnu by podle něj slušela větší pozornost filmařů. "Protože, když pominu Nudu v Brně, všechny české filmy pojednávají o tom, co se stalo v Praze nebo v okrese Bruntál na hranici," míní Morávek.

Hru Davida Drábka Akvabely uvedlo Klicperovo divadlo v Morávkově režii poprvé v roce 2005. Hlavními hrdiny komedie ze současnosti jsou tři přátelé, televizní bavič Kajetán, vysokoškolský profesor Pavel a milovník vody Filip. Jejich společným zájmem je synchronizované plavání, díky kterému se tito třicátníci ještě dokážou setkat. Pošetilé snažení v bazénu jim však uznání nepřinese.

Morávek ČTK řekl, že do filmu, jehož scénář sám zpracovává podle Drábkova textu, chce obsadit Jana Budaře, Ivana Trojana nebo Filipa Richtermoce. Poslední jmenovaný hrál také v divadelních Akvabelách, stejně jako Morávkova dvorní herečka Pavla Tomicová, s níž režisér počítá i pro film. Rolí se prý dočkají členové brněnské Husy na provázku Jiří Vyorálek nebo Robert Mikluš.

Morávek doufá, že Akvabely budou počátkem série jeho filmů s brněnskými kořeny. Českými lvy oceněná Nuda v Brně se točila převážně v Hradci Králové, druhý Morávkův film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště zase vznikal v Praze. Bude-li se dostávat peněz, chce režisér převést na plátno Běsy, které jako divadelní představení nastudoval v Huse na provázku. "Hypoteticky by to mohlo být východisko pro můj čtvrtý film," řekl ČTK. I Dostojevského látku ale hodlá zasadit do brněnských kulis.

tmd fcz

Autor článku: ČTK