06.09.2019 14:19

Moravské divadlo nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a atraktivní projekty

Moravské divadlo nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a k tomu hned několik atraktivních projektů. Baletní soubor chystá workshopy pro malé i velké zájemce o tanec, soubor činohry oslaví třicáté výročí Sametové revoluce novou divadelní hrou a soubor opery a operety uvede koncert věnovaný dílu Zdeňka Fibicha. Vedle toho zakládá Moravské divadlo klub mecenášů a středoškolákům a vysokoškolákům nabízí Studentskou kartu.

Vedení baletního souboru plánuje v nové sezoně otevřít tvůrčí dílny, a to ve dvou variantách – ve všední dny pro školy a o víkendu pro rodiče s dětmi. „Sólisté našeho souboru předvedou taneční ukázku a naučí účastníky workshopu část choreografie. Bude možné vyzkoušet si baletní kostýmy a špičky, vyrobit si originální tematickou placku nebo se vyfotit se sólisty a získat jejich podpis během autogramiády,“ přiblížil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa. První tvůrčí dílna bude věnovaná chystané premiéře baletu Giselle a uskuteční se v sobotu 19. října v 15 hodin. „Zábavnou formou představíme historii tohoto baletu a přiblížíme jeho děj i slavná zpracování,“ doplnila dramaturgyně Martina Náhlíková. Kapacita workshopu je stanovena na 35 osob, vstupenky na akci lze zakoupit od 20. září. Baletní workshopy se do divadelního programu budou vracet s měsíční periodicitou. Vedle toho plánuje vedení souboru před každou z premiér setkání a besedy s choreografem a režisérem inscenace a představiteli hlavních rolí.

Z dalších aktivit baletního souboru v aktuální sezoně pak rozhodně stojí za zmínku vystoupení na piazettě Národního divadla v rámci festivalu Zlatá Praha, a to v sobotu 28. září od 17 hodin. V listopadu se zástupci souboru představí na největším tanečním festivalu ve střední Evropě Dance Life Brno a příští rok v dubnu nebudou chybět na pražských oslavách Mezinárodního dne tance.

K letošním oslavám třicátého výročí Sametové revoluce chystá činohra Moravského divadla hned dva projekty. V rámci Noci divadel uvede v sobotu 16. listopadu scénické čtení textu Petra Erbese s názvem Tři smrti Martina Šmída a inscenaci hry Samet mladé pražské autorky Michaely Křivánkové. „Oba texty vzešly ze soutěže o původní dramatický text na téma Sametová revoluce, kterou jsme vyhlásili na začátku letošního roku. Scénické čtení bude probíhat v divácky atraktivních prostorách bývalého obchodního domu v Pavelčákově ulici, inscenaci Samet pak uvedeme na jevišti Moravského divadla,“ popsal umělecký šéf činohry Roman Vencl. Soubor dále plánuje doprovodné akce k světové premiéře adaptace filmového hitu Nedotknutelní, která se uskuteční v květnu příštího roku. V plánu je také tematický večer věnovaný osobnosti španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy, neboť v repertoáru Moravského divadla se příští rok objeví hned dvě jeho díla – činohra nastuduje Dům Bernardy Alby, balet pak Krvavou svatbu.

Fanoušci tvorby hudebního skladatele Zdeňka Fibicha se mohou v příštím roce těšit na speciální koncert, který připraví soubor opery a operety Moravského divadla. „Připojíme se tímto ke konferenci věnované osobnosti Zdeňka Fibicha, která se v květnu uskuteční v Olomouci. Koncertu se plánují zúčastnit žijící potomci nejen Fibicha, ale i Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany,“ upozornil umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Termín koncertu je naplánovaný na 4. května 2020.

Se začátkem školního roku přichází Moravské divadlo s atraktivní nabídkou pro všechny středoškolské a vysokoškolské studenty. Tradiční studentské předplatné střídá v novém divadelním roce Studentská karta, která kromě padesátiprocentní slevy na vstupenky nabízí další výhody včetně prohlídky zákulisí divadla či účasti na besedách s tvůrci inscenací. Studentská karta je určená pro všechny studující fanoušky a milovníky divadla ve věku od 15 do 26 let. Za 200 korun ji lze zakoupit v pokladně divadla a platí na aktuální divadelní sezonu 2019/2020. Držitel karty má možnost navštívit až pět představení v průběhu měsíce se slevou 50 procent. „Nejpozději do patnáctého dne v měsíci obdrží majitel karty informaci o zlevněných inscenacích, které má v nabídce na následující měsíc,“ sdělil vedoucí obchodního oddělení Moravského divadla Petr Zadorožný.

Start nové sezony využilo vedení divadla k založení mecenášského klubu. Chce tak oslovit všechny příznivce a pravidelné návštěvníky k podpoře své oblíbené kulturní instituce. Podle výše darované částky může dotyčný mecenáš vstoupit do zlatého, stříbrného či bronzového klubu a na oplátku získat řadu benefitů. „Jsme rádi, že náš nově založený Mecenášský klub Moravského divadla už má svého prvního člena. Stal se jím pan Ladislav Vitoul, jehož rodina má v Moravském divadle předplacenu lóži číslo osm v prvním pořadí už od roku 1924,“ zdůraznil ředitel divadla David Gerneš. Podrobnější informace najdete na webových stránkách divadla v sekci Partneři.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo nabídne v nové divadelní sezoně jedenáct premiérových titulů a atraktivní projekty

Inscenace

17.09.2019

Divadelnímu muzikálu Davida Bowieho Lazarus bude předcházet prolog v kině Aero

Již 8. října 2019 budou mít příznivci odkazu Davida Bowieho možnost se účastnit zajímavého prologu, který předznamená premiérové uvedení divadelního muzikálu Lazarus v pražském divadle Komedie (Městská divadla pražská). Artovému kinu Aero, které se nachází na pražském Žižkově, se podařilo získat k této příležitosti práva na jedno exkluzivní uvedení filmu Muž, který spadl na Zemi.

16.09.2019

Palác Akropolis zahájí divadelní sezónu třemi zářijovými premiérami

Divadelní sezóna se rozbíhá a podzim v Paláci Akropolis je plný premiér. Odstartuje je v neděli 22. září soubor Ufftenživot s obnovenou premiérou představení KEEP CALM zabývající se životním stylem a všedními situacemi českých mileniálů. Ve středu 25. září následuje skupina Tantehorse s premiérou projektu Emergency Dances I. Svá díla na něm představí choreografky Johana Pocková spolu se Sabinou Bočkovou a Denisou Musilovou, které se zabývají pozicí médií v současnosti a jejich vlivem na společnost.

16.09.2019

Jatka78 slaví páté narozeniny

Jatka78 do letošní sezóny vstupují slavnostně. 5. listopadu 2019 totiž uplyne přesně 5 let od doby, kdy se uskutečnila první Mše za duše a kdy byl spuštěn zkušební provoz nové divadelní scény v Pražské tržnici. Ta postupně ožila pravidelnou divadelní produkcí, která nabízí nejen nový cirkus, ale také současný tanec, činohru a pravidelný dětský program.