28.06.2021 11:07

Moravské divadlo Olomouc: Do nové sezony s novou střechou

Kvůli pandemii koronaviru muselo Moravské divadlo uzavřít své hlediště, nyní dokonce zamkne hlavní vchodové dveře. Na vině však tentokrát není covid, ale chystané opravy na střeše historické budovy. Ty odstartují zítra a potrvají až do poloviny srpna.

Před budovou divadla vyroste vysoké lešení a nejbližší okolí se změní ve staveniště. „Během naplánovaných prázdninových prací dojde k opravě střešního pláště, která bude spočívat ve výměně střešní krytiny, opravám bednění a krovu a rovněž opravě klempířských prvků na střeše,“ popsal provozně technický náměstek Moravského divadla Rostislav Czmero. Upozornil také na skutečnost, že k posledním větším úpravám střechy došlo před osmdesáti lety. „Revitalizace je skutečně nutná, protože střecha se nachází v havarijním stavu. Břidlice, z níž je tvořený střešní plášť, se stářím rozpadá a střechou tak několikrát zatékalo,“ dodal Czmero.

Kvůli vysokému lešení bude před divadlem zábor po celé šířce budovy, dojde také k omezení provozu sousedící kavárny a restaurace Caffe Opera. Divadelní ulice zůstane průchozí. Vstup do pokladny Moravského divadla se po dobu plánovaných oprav bude nacházet právě na začátku Divadelní ulice ze strany od Horního náměstí. „Omlouváme se tímto všem za komplikace spojené se stavebními pracemi, ale věříme, že příznivci našeho divadla, a nejen oni, ocení chystané úpravy historické budovy. Vloni jsme oslavili sto let českého divadla v Olomouci a jsem moc rád, že do nové sezony a nové stovky vstoupíme pod novou střechou. V dalším letech pak plánujeme výměnu oken na budově a rovněž novou fasádu,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Předpokládané náklady na opravu střechy činí 1,5 milionu korun. Na pokrytí této částky se podílí statutární město Olomouc společně s ministerstvem kultury České republiky, které v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón poskytlo dotaci ve výši 415 tisíc korun. „Není nám lhostejný stav jedné z nejstarších divadelních budov v České republice. Vloni oslavila budova Moravského divadla sto devadesát let, a tak jsme se rozhodli dát jí k narozeninám nový kabát,“ shrnula náměstkyně primátora Markéta Záleská.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc: Do nové sezony s novou střechou

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.