17.08.2020 12:03

Moravské divadlo Olomouc představuje plánované akce pro druhou polovinu roku

Sezona nekončí, sezona pokračuje. Co jsme kvůli koronapauze nestihli uvést na jaře, to našim milým divákům nabídneme na podzim. Do konce letošního roku uvede Moravské divadlo Olomouc šest novinek včetně světové premiéry adaptace filmu Nedotknutelní či předvánočního dárku v podobě muzikálu Hello, Dolly! Dočkáme se také exkluzivního baletního galavečera na Horním náměstí a oslav stého výročí vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci.

„Chci za mě a všechny mé kolegy říci, že po nezvyklé dlouhé pauze se už nemůžeme dočkat, až přivítáme v našem divadle první diváky. Od května jsme doháněli všechny resty způsobené opatřením proti šíření COVID–19 a těšili se na chvíli, kdy zase budeme hrát. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám toto zvláštní období pomohli přečkat, a pozvat všechny do divadla, aby si zase s námi mohli vychutnat plody naší práce,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

S koncem letních prázdnin je tradičně spojený festival Moravské divadelní léto a ani ten letošní rok nebude naštěstí výjimkou. Přehlídku odstartuje ve čtvrtek 20. srpna v areálu tovačovského zámku populární komedie Sluha dvou pánů. Půjde o jedno z prvních celosouborových představení po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru. „Je to pro nás obrovská událost, které se už teď nemůžeme dočkat. Představení na zámku v Tovačově nebude jen další reprízou Sluhy dvou pánů, bude to oslava divadla, bude to slovní rockový koncert a já slibuji, že uděláme, co bude v našich silách, aby diváci na tohle představení do smrti nezapomněli,“ uvedl představitel hlavní role Truffaldina a umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl. V následujících dnech se festival přesune do amfiteátru Korunní pevnůstky v Olomouci, kde zažije olomouckou open-air premiéru adaptace Hrabalových Postřižin a kam se naopak vrátí osvědčené divácké hity Sluha dvou pánů, Noc na Karlštejně a Cyrano z Bergeracu. Týdenní přehlídku uzavře 27. srpna v amfiteátru ve Velké Bystřici muzikálové představení Starci na chmelu. Na všechny festivalové tituly (s výjimkou tovačovského Sluhy dvou pánů) lze zakoupit vstupenky v pokladně a na webu Moravského divadla, k dostání budou také na místě před začátkem představení.

To ale není z letních produkcí pod širým nebem vše. Už v neděli 30. srpna se soubor opery a operety představí na Promenádním koncertě ve Smetanových sadech. Ukázky z operet Mamzelle Nitouche a Cornevillské zvonky zazpívají Barbara Sabella, Lucie Skácelíková, Jakub Rousek, Martin Štolba a Vojtěch Pačák. Sólisty a orchestr řídí dirigent Tomáš Hanák. Koncert začne v 16 hodin a vstup na něj je volný. V pátek 11. září ve 20 hodin se pak příznivci tanečního umění dočkají vystoupení baletu Moravského divadla přímo na Horním náměstí. Exkluzivní program s názvem Balet pro Olomouc připravil umělecký šéf Michal Štípa u příležitosti letošních Dnů evropského dědictví. „Uvidíte klasická i moderní díla, která náš soubor připravil speciálně pro tento večer. Během představení můžete zhlédnout tanečníky, které znáte z našeho repertoáru, společně s novými posilami z celého světa.

V klasickém repertoáru se tanečníci představí například v Grand Pas Classique z baletu Raymonda nebo v pestrobarevných pas de deux z baletů Le Corsaire, Giselle či Plameny Paříže. Z moderního balíčku nabídneme tango ze slavného filmu Moulin Rouge nebo duet na píseň Jacquese Brela Ne me quitte pas z připravované podzimní premiéry Petra Zusky Sólo pro tři,“ pozval na vystoupení Štípa.

Tituly, které Moravské divadlo kvůli vynucené pauze nemohlo uvést na jaře, se premiér dočkají na podzim. Jen v září získá repertoár Moravského divadla tři nové přírůstky, mezi nimi světovou premiéru! V pátek 4. září si užijeme vůbec první představení v budově divadla po půlroční přestávce – a rovnou to bude premiérový titul. Soubor činohry posílený živou kapelou a kabaretní a burleskní skupinou The Roosters uvede populární muzikál Donaha!, v němž se parta nezaměstnaných dělníků promění ve striptéry. Režíruje Petr Hašek, v hlavních rolích se představí Martin Štolba, Radovan Král, Lukáš Červenka, Jan Ťoupalík, Marek Pešl či Tomáš Krejčí.

Už o tři dny později se prvního uvedení na jevišti Moravského divadla dočká taneční adaptace Lorcovy Krvavé svatby v choreografii a režii Aleny Peškové. Baletní soubor věnoval přípravám celé jaro a zkoušel i za ztížených podmínek s rouškami na ústech. O hudební doprovod se postarala zpěvačka, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, performerka a herečka Gabriela Vermelho, kterou také režisérka Pešková obsadila do role Vypravěče. „Naše zpracování jsem nazvala surrealistické taneční divadlo. A to nejen z toho důvodu, že Lorca měl s tímto uměleckým směrem co do činění. Inscenace je od začátku zcizena postavou Vypravěče.  A dále je to tak, jako byste veškeré předepsané reálie smočili v individuálním – v tomto případě mém - podvědomí a to nechali pracovat,“ popsala Pešková. V roli Nevěsty se představí sólistky Francesca Raule a Emily Joy-Smith, postavu Ženicha ztvární Stefano Sacco či Benjamin Cook.

Velkou událostí pro Moravské divadlo bude světová premiéra adaptace populárního francouzského filmu Nedotknutelní. Původně jsme ji měli zažít už na státní svátek 8. května, nakonec to bude v pátek 18. září. Francouzská tragikomedie ověnčená mj. Českým lvem za nejlepší zahraniční film vypráví příběh ochrnutého aristokrata Philippa (Lukáš Červenka) a jeho nového opatrovníka Drisse (Jan Ťoupalík), živelného mladíka z chudého předměstí. K režii inscenace oslovilo vedení olomoucké činohry Pavla Kheka, uměleckého šéfa hradeckého Klicperova divadla. Po rozvolnění bezpečnostních opatření se činohra Moravského divadla pustila na začátku května naplno do zkoušení a na konci června už na jevišti probíhaly hlavní a generální zkoušky. „Nejtěžší pro mě bylo sednout si do invalidního křesla. My herci jsme pověrčiví a takové rekvizitě se na jevišti obvykle vyhýbáme obloukem. S rolí milionáře to bylo snazší. Na peníze si člověk zvykne rychle, bez nich je to horší. Přemýšlel jsem a stále přemýšlím nad postavou Philippa. Je to obrovská tragédie člověka, který byl zdravý a během jedné osudné chvíle se stal paralyzovaným do konce svého života,“ uvedl Červenka. „Sžít se s postavou Drisse mi chvilku trvalo, přece jen je to jiný naturel. Takže jsem ho chvilku "hledal" a snažil se jít na to skrze humor, který máme společný. Upřímně, při tomhle představení vypotím tak dva litry, je to energicky hodně náročné, ale stojí to za to, ten pocit na konci je k nezaplacení,“ přiblížil Ťoupalík.

Na září také vedení Moravského divadla připravilo akci Ke 100 za STO. K jedné zakoupené vstupence na jakékoli představení ze zářijového programu (s výjimkou prvních uvedení titulů Donaha!, Krvavá svatba a Nedotknutelní) získá divák druhou vstupenku v ceně 100 korun. „Jde o dárek a poděkování našim příznivcům a současně tím připomínáme, že právě v září před sto lety se z jeviště našeho divadla poprvé ozvala čeština,“ sdělil ředitel Gerneš.

V říjnu se své odložené premiéry dočká také soubor opery a operety, který už na jaře začal připravovat inscenaci Beethovenovy jediné dokončené opery Fidelio. „Toto dílo bývá pravidelně uváděno po celém světě. Důvodem není jen Beethovenova geniální hudba, ale také symboly svobody a síly lásky, které Fidelio reprezentuje. Myslím si, že svobody si musíme vážit a nebrat ji jako běžnou záležitost,“ zdůraznil umělecký šéf Miloslav Oswald a doplnil, že v letošním roce si připomínáme 250 let od Beethovenova narození. Inscenaci režíruje Josef Novák, v titulní roli alternují Elena Gazdíková a Barbora Řeřichová. Nový termín premiéry je naplánovaný na 9. října. Závěr měsíce bude patřit souboru baletu, který se představí v tanečním divadle Sólo pro tři inspirovaném tvorbou zpívajících básníků druhé poloviny minulého století – Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. Inscenace Petra Zusky patřila k nejúspěšnějším titulům pražského Národního divadla, po třinácti letech od tamní premiéry se dočká nového nastudování v Olomouci. „Určitým leitmotivem prolínajícím se celým představením je smrt. Všichni tři umělci ji ve svých písních skloňovali a konfrontovali se s ní. Všechny je spojuje i to, že se nedožili padesátin. Měli společnou vnitřní energii, silný životní i umělecký motor, který se předčasně zastavil,“ shrnul dlouholetý sólista a umělecký šéf baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska. Písně zazní v originále, představení bude doprovázeno českými a anglickými titulky. První uvedení se uskuteční 30. října.

Významné výročí sto let českého divadla v Olomouci bude ústředním tématem Noci divadel, která letos připadá na 21. listopadu. Navzdory názvu bude program v divadle a jeho okolí probíhat už od dopoledních hodin, návštěvníky čekají exkurze, workshopy i besedy. Program vyvrcholí galavečerem za účasti významných osobností spojených s historií a současností Moravského divadla. Během večera budou také představeni noví emeritní členové Moravského divadla.

Jeden muzikál podzimní šňůru premiér zahájí, druhý ji na sklonku roku uzavře. Soubor opery a operety nadělí příznivcům žánru předvánoční dárek v podobě inscenace jednoho z nejpopulárnějších broadwayských muzikálů Hello, Dolly! Příběh šarmantní vdovy Dolly Leviové se na olomoucké jeviště vrátí po čtrnácti letech. Režírovat bude Andrea Hlinková, premiéra je naplánovaná na 4. prosince.

V roce 2021 nabídne Moravské divadlo jedenáct premiérových titulů a k tomu jednu pohádku  nejen pro dětské diváky. Vedení divadla představí kompletní dramaturgický plán v první polovině září, zatím můžeme prozradit aspoň několik zvučných titulů – Nabucco, Revizor, Zánik samoty Berhof, Noc v Benátkách. Máme/Máte se na co těšit!

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta