19.11.2020 10:32

Moravské divadlo Olomouc přesouvá premiéru inscenace Rok na vsi

Současná protiepidemická opatření začínají zasahovat do příští divadelní sezony. Moravské divadlo Olomouc chtělo rok 2021 odstartovat velkolepým projektem Rok na vsi, v němž by se setkali zástupci všech tří uměleckých souborů. Vzhledem ke stávající situaci a s vědomím si bezpečnostních rizik se však vedení divadla rozhodlo přesunout premiéru inscenace na rok 2022. První premiérou nového divadelního roku se tak stane komorní činoherní komedie Dokonalá svatba.

„S nelehkým srdcem jsme se rozhodli projekt Rok na vsi přesunout na rok 2022, protože si nyní opravdu netroufneme zahájit zkoušení takřka stočlenného týmu. Omlouváme se tímto všem divákům, kteří se na premiéru těšili – věřte nám, že my také, neboť uvedení tohoto velkého výpravného dramatu mělo být skutečnou oslavou sta let českého divadla v Olomouci. Prosíme o pochopení a trpělivost. Věříme, že přesun do roku 2022 bude nejen oslavou vstupu našeho divadla do dalšího století, ale i symbolickou oslavou návratu k životu, jak ho známe,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Nový divadelní rok tak zahájí komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba. Hlavní hrdina Bill se po rozlučce se svobodou probouzí v jiném apartmá a vedle jiné dívky, než je jeho nastávající. Není čas ztrácet čas, protože na dveře už klepe Billův svědek a za chvíli i sama nevěsta. V roce 2009 uvedlo Moravské divadlo tuto komedii pod názvem Úžasná svatba. Nové nastudování vzniká v režii Michaely Doleželové a Romana Vencla. „Máme tento titul moc rádi a s oblibou říkáme, že jde o jednu z nejlepších současných situačních komedií navzdory tomu, že vznikla před více než pětadvaceti lety. Je opravdu velmi zdařile napsaná a s úspěchem ji inscenovala většina velkých evropských divadel,“ uvedl Vencl. „Naše verze bude odlišná od předchozího nastudování. Vycházíme z odlišného překladu, v němž se objevují nové postavy, a máme také nové herecké obsazení, které téhle komedii dodá patřičnou jiskru a energii,“ upozornila Doleželová. V rolích ženicha a nevěsty se představí Marek Pešl a Vendula Nováková, dále hrají Petr Vaněk, Kristína Jurková, Vladimíra Včelná, Tomáš Krejčí a Jana Posníková. Premiéra je naplánována na 22. ledna 2021 v 19 hodin.

Adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi vznikne v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Pohybové složky se ujme Miřenka Čechová, nejvýraznější představitelka českého tanečního a fyzického divadla. Hudbu složí Ivan Acher, mimo jiné držitel Českého lva a nominací na Cenu Alfreda Radoka a Cenu české divadelní kritiky. Na inscenaci se budou podílet zástupci souborů činohry, opery a operety a baletu Moravského divadla. Premiéra je přesunuta na 21. ledna 2022.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta