11.12.2020 12:30

Moravské divadlo Olomouc připravuje inscenovanou verzi České mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Co by to bylo za Vánoce bez „Rybovky“! Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového repertoáru Moravského divadla Olomouc. Letos čekají tuto krásnou církevní skladbu dvě premiéry. Vůbec poprvé totiž uvedeme Českou mši vánoční nikoliv v tradičním koncertním provedení, ale jako inscenaci dle scénáře a v režii Dagmar Hlubkové. Poprvé také toto slavné dílo neuvedeme naživo před publikem, ale on-line. Záznam mše bude zveřejněný ve středu 23. prosince v 16 hodin na YouTube kanálu a webu Moravského divadla.

„Česká mše vánoční patří k tradicím vánočních svátků. S nápadem udělat v našem divadle inscenovanou verzi přišla paní režisérka Dagmar Hlubková, která také napsala scénář. Za současné situace jsme se rozhodli připravit tuto inscenaci ve skromnějších podmínkách a podělit se o ni s našimi příznivci alespoň on-line. Pevně věřím, že příští rok si už Rybovu mši vychutnáme v plné kráse a naživo v hledišti divadla,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Moravského divadla Miloslav Oswald. „Do poslední chvíle jsme doufali, že se v předvánočním čase setkáme s našimi příznivci v divadle a společně si užijeme Českou mši vánoční, balet Louskáček a další tituly, které patří k ozdobám adventního programu. Bohužel současná situace to neumožňuje, proto přijměte zavděk aspoň touto on-line verzí Rybovy mše. Ať vám zpříjemní sváteční chvíle,“ doplnil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Nápad se zrodil už během jarní vlny pandemie koronaviru. „Uvažovali jsme o tom, jak potěšit diváky poté, co se na podzim znovu otevřou divadla. Česká mše vánoční je už řadu let ozdobou předvánočního programu Moravského divadla a nás napadlo udělat ji letos trochu jinak - místo koncertního provedení nastudovat hranou verzi s příběhem a množstvím postav. Do příprav bohužel zasáhla druhá vlna pandemie, takže scénář jsem nakonec upravovala čtyřikrát v návaznosti na to, jak vycházela nová nařízení o tom, co se smí a co se nesmí, kolik lidí může zpívat pohromadě a podobně,“ popsala režisérka Dagmar Hlubková, která se souborem opery a operety pravidelně spolupracuje – stáčí zmínit populární inscenace Noc na Karlštejně, Zvonokosy či na únor příštího roku chystanou operetu Podskalák.

Při psaní scénáře vycházela Hlubková z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. „Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami a na konci bude i oživlý betlém. Chceme, aby si naši inscenovanou Rybovu mši užily i děti, které se dočkají čerta a dovádějících andílků,“ popsala Hlubková.

Orchestr a zpěváky bude řídit Petr Šumník, „Nápad vytvořit vánoční mši v jevištní podobě velmi vítám. Dílo má po textové stránce daleko blíž k lidové hře než ke mši, takže se hrané ztvárnění přímo nabízí. Vzniká naprosto originální tvar, který není k vidění nikde jinde, než u nás a jsem pyšný na to, že i já můžu být jeho součástí. Jen je škoda, že letos budeme ochuzeni o bezprostřední kontakt s naším publikem a o jeho reakce. I tak se moc těším,“ řekl dirigent.

Zpívané postavy ztvární Helena Beránková, Radoslava Müller, Jakub Rousek a David Szendiuch, mluvené party pak v inscenaci mají například Jiří Přibyl, Lucie Skácelíková, Martin Štolba, Petr Martínek či Lucie Kordová. Na jevišti se během představení objeví hodní králové Kašpar, Melichar a Baltazar, zlý král Herodes nebo archanděl Gabriel.

Záznam inscenované České mše vánoční bude na YouTube kanálu a webu Moravského divadla zveřejněný do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna 2021.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc připravuje inscenovanou verzi České mše vánoční Jakuba Jana Ryby

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.