21.12.2021 15:44

Moravské divadlo Olomouc uvede inscenovanou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby

Co by to bylo za Vánoce bez „Rybovky“! Koncertní provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby patří ke stálicím prosincového programu Moravského divadla Olomouc. Dočkáme se i letos, a to dokonce inscenované verze s dojemným příběhem pro celou rodinu. Po loňské on-line premiéře čeká Rybovu mši konečně živá premiéra před publikem, a to den před Štědrým večerem. Inscenovanou verzi mše uvedeme ve čtvrtek 23. prosince v 16 a 19 hodin. Od Štědrého dne do svátku Tří králů bude navíc na YouTube kanálu divadla zdarma ke zhlédnutí záznam představení.

Nápad na inscenovanou verzi se zrodil už vloni během jarní vlny pandemie koronaviru. „Česká mše vánoční je už řadu let ozdobou předvánočního programu Moravského divadla a nás napadlo udělat ji trochu jinak - místo koncertního provedení nastudovat hranou verzi s příběhem a množstvím postav. Do příprav bohužel zasáhla druhá vlna pandemie, takže scénář jsem nakonec upravovala čtyřikrát v návaznosti na to, jak vycházela nová nařízení o tom, co se smí a co se nesmí, kolik lidí může zpívat pohromadě a podobně,“ popsala režisérka Dagmar Hlubková. Při psaní scénáře vycházela z Komedie o hvězdě, lidové hry o narození Ježíška ve zpracování teatrologa Jana Kopeckého. „Kromě toho jsou v inscenaci ukázky dalších lidových her. Zpívané pasáže se prolínají s hranými scénami,“ zmínila Hlubková.

Kvůli loňskému uzavření divadel se nová verze Rybovy mše dočkala zatím pouze on-line uvedení na YouTube kanálu Moravského divadla. Letos si inscenovanou Českou mši vánoční konečně užijeme naživo. Tvůrci navíc slibují, že to bude zážitek i pro ty, kteří již měli možnost zhlédnout zmíněný záznam. „Diváci uvidí na jevišti děje, které do videozáznamu nebylo možné dostat. Natáčeli jsme na jednu kameru a ta pochopitelně nemohla zabrat veškeré dění na scéně. Navíc má živé představení zcela jiný úvod. Zatímco vloni jsme hned na začátku předvedli množství postav, abychom diváky u obrazovek a monitorů zaujali a strhli od první sekundy, nyní začínáme komorně, nenápadně,“ upozornila Hlubková. Celý děj je orámovaný vzpomínkou spisovatele Jana Nerudy. „Pan Neruda se vrací z půlnoční mše a na zasněženém náměstí právě zní Tichá noc. Vše je takové nostalgické a v této atmosféře začne Jan Neruda vzpomínat na své dětství, na tatínka, na to, jak si doma hrál s betlémem a vyprávěl si s figurkami. Najednou dojde k proměně a stane se zázrak. Betlém, který má ve své paměti, zničehonic ožije,“ popsala režisérka.

Orchestr a zpěváky bude řídit Tomáš Hanák, „Text Rybovy mše ke scénickému ztvárnění přímo vybízí. Určitě to je příjemné zpestření, které zřetelně vybočuje z běžné praxe uvádění tohoto díla. Jevištní tvar dává dílu novou působivost a dynamiku. Má potenciál oslovit jak zkušeného návštěvníka, který Rybovu mši již důvěrně zná, tak dítě, které se s ním setká poprvé,“ řekl dirigent.

Zpívané postavy ztvární Helena Beránková, Radoslava Müller, Jakub Rousek a David Szendiuch, mluvené party pak v inscenaci mají například Jiří Přibyl, Lucie Skácelíková, Martin Štolba, Petr Martínek či Lucie Kordová. Na jevišti se během představení objeví hodní králové Kašpar, Melichar a Baltazar, zlý král Herodes nebo archanděl Gabriel.

Na obě čtvrteční uvedení České mše vánoční zbývají poslední vstupenky. Pro diváky, kteří se na představení do divadla nedostanou, přichystalo vedení divadla dárek v podobě on-line záznamu loňského představení, který bude od 24. prosince 2021 až do 6. ledna 2022 zdarma přístupný na YouTube kanálu a webu Moravského divadla. On-line představení bude navíc využito k charitativním účelům, diváci mohou během sledování přispět na provoz organizace Zet-My, která poskytuje odlehčovací sociální službu dětem a dospívajícím s kombinovaným, mentálním postižením, včetně osob s poruchou autistického spektra. „Není krásnějšího pocitu, než když se z obdarovaného stáváte tím, kdo něco daruje. Moravské divadlo se letos rozhodlo podpořit organizaci Zet-My a budeme moc rádi, když ji během vánočních svátků podpoří také naši diváci,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. O činnosti organizace více na www.zet-my.cz

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc uvede inscenovanou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.