21.04.2021 13:28

Moravské divadlo Olomouc uvede operu Fidelio v přímém přenosu na TV Noe

Po téměř třiceti letech se na olomoucké jeviště vrátí jediná dokončená opera Ludwiga van Beethovena Fidelio. Než se však hlediště znovu otevře veřejnosti, uvede Moravské divadlo tuto inscenaci na televizní obrazovce. Na příběh odvážné Leonory, která se pouští do boje se zlem, aby zachránila svého neprávem vězněného manžela Florestana, se můžete podívat v sobotu 24. dubna v 19.30 hodin na TV Noe.

Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. Kvůli protiepidemickým opatřením však musela být premiéra odložena z června na říjen a posléze přesunuta na letošní rok. „Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Náš Fidelio měl být vloni připomínkou výročí a oslavou hudebního génia. To se bohužel nepodařilo. Nyní se chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Příznivci opery mohou zatím využít možnosti vidět naši inscenaci v televizi. V této těžké době se často přechází na on-line a televizní přenosy. Jsem přesvědčený že nic nenahradí živý zážitek, ale chápu, že tyto přenosy jsou nyní jedinou cestou, jak ukázat divákům a fanouškům umění, že jsme stále tady. Lidé potřebují umění a kulturní zážitky,“ zdůraznil umělecký šéf souboru a autor hudebního nastudování Miloslav Oswald.

Inscenaci připravuje režisér Josef Novák. Ten je umělecky spjatý s divadlem v Ústí nad Labem, kde působil jako režisér i umělecký ředitel. Postavu Leonory, která se vydává za vězeňského dozorce Fidelia, alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. „Hrát roli muže a přitom neztrácet ženskou citlivost, zároveň však mít velkou naléhavost v pěveckém výrazu, to byly těžké, ale současně krásné úkoly. Jsem moc šťastná, že jsem dostala možnost nahlédnout této roli „hlouběji pod kůži ". Čím větší ponor do role, tím lepší poznávání geniality Beethovenovy hudby,” uvedla Gazdíková. „Leonora je na jevišti prakticky od začátku do konce, party jsou náročné, takže je zde na místě zachovat klid a správně si rozvrhnout síly.  Je jednou z rolí, ke které máte, řekla bych, přirozený respekt. Já mám ale ráda výzvy a na tuto roli jsem se moc těšila. A musím říct, že jsme si „sedly”, za což jsem vděčná,” doplnila Řeřichová. Vězně Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček, v inscenaci dále účinkují Vladislav Zápražný, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Martin Bárta, Lucie Skácelíková, Helena Beránková, Jakub Tolaš či Petr Martínek. Inscenaci uvádíme v českém znění s hudebními čísly v německém originále.

http://www.mdol.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc uvede operu Fidelio v přímém přenosu na TV Noe

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.