08.07.2020 07:41

Moravské divadlo Olomouc využije část prázdnin k technickým úpravám

Ještě před několika dny se na jevišti Moravského divadla intenzivně zkoušelo, teď na něm stojí vysoké lešení. Tradiční prázdninové práce budou letos trvat pouze do začátku srpna, během této doby dojde k úpravě stropu v hledišti a výměny se dočká také dorozumívací zařízení pro jevištní provoz.

„Divadelní prázdniny jsou letos kratší, od začátku srpna již potřebujeme na jevišti naplno zkoušet, abychom mohli během září uvést premiéry těch titulů, na které se na jaře kvůli pandemii koronaviru a uzavření divadelní budovy nedostalo. Stejně jako vloni budou prázdninové práce probíhat především na jevišti, v červenci stihneme alespoň zušlechtit strop v hledišti a nainstalovat zařízení, kterým spolu komunikuje tvůrčí tým inscenace s jevištní technikou, osvětlovači nebo zvukaři,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Nádherný lustr podle návrhu šperkařky a sochařky Evy Bočkové, který je téměř půlstoletí ozdobou hlediště Moravského divadla, spustili divadelní technici na začátku prázdnin dolů a současně začali na jevišti stavět vysoké lešení. „Je potřeba opravit štuky, vyčistit strop a vymalovat jej. Poslední taková údržba stropu v hledišti proběhla v roce 1998,“ upozornil provozně technický náměstek Rostislav Czmero. Zmíněné úpravy vyjdou na necelých 200 tisíc korun a divadlo je uhradí z vlastních zdrojů.

V průběhu července dojde také k instalaci dorozumívacího zařízení pro jevištní provoz. „Jedná se o interkom, který usnadňuje domluvu mezi jednotlivými tvůrčími a technickými složkami podílejícími se na inscenaci. Stanice budou umístěny v kabině inspicienta, v portále na jevišti, v kabinách osvětlovačů a zvukařů nebo u obsluhy sledovacích reflektorů. Nové digitální zařízení má lepší parametry, je přehlednější a operativnější,“ uvedl vedoucí scénického odboru Bohuslav Kraus. Výměna původního zařízení z roku 1991 za nové bude stát přibližně 250 tisíc korun, také tyto náklady uhradí divadlo z vlastních zdrojů.

K dalším pracím naplánovaným v divadle na červenec patří revize jevištních tahů, elektroinstalace a požárních zařízení.

Herci se do Moravského divadla znovu vrátí na začátku příštího měsíce, naplánovány jsou zkoušky inscenací Donaha!, Sólo při tři a Fidelio. V průběhu srpna vystoupí členové souborů činohry a opery a operety na open-air scénách v Olomouci, Šternberku, Brodku u Prostějova, Tovačově a Velké Bystřici.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta