14.08.2020 09:45

Moravské divadlo Olomouc uvede odloženou premiéru muzikálu Donaha!

Šestice dělníků různého věku a tělesných proporcí přijde jednoho dne o zaměstnání. Finanční krizi se rozhodne vyřešit originálním způsobem – uspořádá striptýzovou šou, do hlavních rolí přitom pánové obsadí sami sebe. Britská komedie Do naha! se v roce 1997 stala diváckým hitem a zaujala i odbornou veřejnost, o čemž svědčí zisk Oscara i Ceny britské filmové a televizní akademie. O pár let později vznikl na Broadwayi stejnojmenný muzikálový hit. Ten se nyní dostává i na jeviště Moravského divadla Olomouc. Premiéra se uskuteční v pátek 4. září v 19 hodin a kromě členů činohry uvidíte a uslyšíte na jevišti také živou kapelu a kabaretní a burleskní skupinu The Roosters!

Premiéra byla původně naplánovaná na 20. března, kvůli koronapauze však musela být o půl roku odložena. „ Inscenace Donaha! měla smůlu, když její příprava byla zastavena pouhých pět dnů před premiérou. Pro všechny, kdo se na přípravách podíleli, bylo neuvěřitelně skličující, když veškerá energie a píle nebyla odměněna premiérovým potleskem od diváků. O to více se všichni těšíme, až po dlouhé době otevřeme 4. září brány našeho divadla a budeme si moci užít sváteční atmosféru premiérového večera,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Komediální muzikál Donaha! se na Broadwayi dočkal téměř osmi set repríz. „Je to jeden z mála muzikálů, který má, za prvé, obrovský komediální potenciál, a za druhé, představuje obrovské pole působnosti pro pánskou část souboru, zatímco výsledný tvar je vždy pastvou pro oko především pro dámy, které pak berou první řady doslova útokem,“ řekl s úsměvem umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

Muzikál Donaha! vzniká v režii Petra Haška, uměleckého šéfa Malého divadla v Českých Budějovicích. „V České republice je tento muzikál nesmírně populární a uváděla ho většina velkých divadel. Příběh o lůzrech, kteří se rozhodnou dokázat světu, že na to ještě mají, je divácky vděčný. Na muzikálu mě baví, že realistický příběh se střetává s muzikálovými čísly, v nichž si můžeme trochu nerealisticky ulítnout,“ uvedl režisér.

Zatímco původní muzikál se odehrává v americkém Buffalu, rozhodl se tvůrčí tým v souladu s filmem vrátit děj zpátky do Anglie. „Zaujalo mě téma střetu mužského a ženského světa. Celý příběh se odehrává ve zrušené továrně, která se revitalizuje. Ženy se téhle změně dokázaly přizpůsobit, kdežto mužské postavy ztratily stabilní půdu pod nohama a hledají se. Proto jsme se rozhodli zasadit děj do 80. let, kdy v čele Velké Británie stála Margaret Thatcherová a emancipace byla na vzestupu. Osmdesátá léta jsou navíc pro mě výrazná po estetické stránce. O přesunu do Británie rozhodl i styl humoru. Myslím si, že českému divákovi je britský humor blízký. V inscenaci je řada černohumorných scén,“ popsal Hašek.

Stejně jako v případě inscenací Starci na chmelu a Boží mlýny bude protagonisty muzikálu Donaha! doprovázet živá kapela pod vedením Filipa Tailora. Skladatel, hráč na klávesové nástroje a pedagog dal dohromady početnou skupinu. Vedle klasické rockové sestavy basa, bicí, kytara a klávesy bude herce doprovázet tříčlenná dechová sekce ve složení trombón, saxofon a trubka. V inscenaci zazní čtrnáct písní. „Nejde o činohru se zpěvy, je to muzikál se vším všudy včetně vysokých nároků na pěvecké party. Je to líbivá, melodická muzika, která se přitom neutápí v klišé a má svou úroveň. Přál bych si, aby se nám tento muzikál, který je specifický a náročný i pro muzikálové profíky, opravdu povedl, aby si diváci říkali, že to není jen zpívající činohra, ale poctivá muzikálová inscenace, kterou stojí za to vidět,“ zdůraznil Tailor.

V hlavní roli Jerryho, v jehož hlavě se nápad se striptýzem zrodí, uvidíme hned dva hosty. Ze souboru opery a operety si „odběhl“ Martin Štolba. „Do většiny životních strastí se Jerry dostává díky své nezralosti nebo prchlivé povaze. Jednou z mála jeho kladných vlastností je bezmezná láska k synovi. Role Jerryho je velice složitá a těžká co do rozsahu, tak i výrazově. Troufám si říct, že jsem se s tak těžkou rolí ještě nesetkal. Jerry prakticky nesleze z jeviště a táhne celé představení. Styl zpěvu je rockový, takže i mnohem více technicky náročný na rozložení sil. Co mě velice překvapilo, je kvalita textu. Veškeré situace jsou vystavěny tak citlivě, že po půl dni studia textu se začnete cítit stejně zoufale a frustrovaně jako Jerry. Doslova vás vtáhne do děje. Více ale nechci prozrazovat a moc se těším na diváky,“ uvedl Štolba. Z Městského divadla ve Zlíně si pak olomoucká činohra půjčila Radovana Krále. „Zkoušení si hodně užívám. Muzikály mám rád a myslím si, že to bude fajn podívaná. Nadchlo mě, s jakým nadšením se do toho všichni vrhli, dělá na tom dobrá parta,“ řekl Král. Jako další potenciální striptéři se představí Tomáš Krejčí, Marek Pešl či Jan Ťoupalík. Postavu Davea, který se nejvíce zdráhá odhalit před publikem, ztvární Lukáš Červenka. „Mam rad britské muzikály a pocházím z hornicko-hutnického města, takže jsem si muzikál z ocelářského prostředí nemohl nechat ujít. Dave je typickým příkladem člověka, který není s pokojený s tím, jak vypadá. Proto od začátku nebere nápad se striptýzovým vystoupením jako něco, čeho se chce aktivně zúčastnit. Zlomit ke zkoušení se nechá až při představě, že může být atraktivní pro svou ženu,“ popsal Červenka.

Manželky, partnerky a kamarádky si zahrají a zazpívají Natálie Tichánková, Vendula Nováková, Kristína Jurková či Jana Posníková. Postavu pianistky Jeanette, která celou striptérskou partu hecuje a drží pohromadě, ztvární Vlasta Hartlová. „Jeanette je mi dost blízká, skoro podobná, až na pár  detailů – já nepotřebuji dvanáct panáků whisky, abych vstoupila na jeviště, nejsem osmkrát vdaná a neumím tak dobře hrát na klavír. Jinak Jeanette formovali chlapi z jazzové kapely, proto její chování může působit obhrouble, ale já v tom vidím přímé chování, co na srdci, to na jazyku. A co je mi na Jeanette nejvíce sympatické - přestože je za zenitem a mohla by se jen houpat v křesle, tak miluje svou profesi natolik, že raději opustí na nějakou dobu manžela a jde kvůli jednomu představení zkoušet někam do továrny. Fandím jí,“ uvedla Hartlová. V inscenaci vystoupí také členové kabaretní a burleskní skupiny The Roosters. „Pracujeme s tím, jak si muži myslí, že si ženy představují ideál mužské krásy a naopak, takže tu máme kontrast mezi všedními chlapy a těmi magazínovými,“ doplnil s úsměvem režisér.

Na přípravě choreografie se podílel slovenský tanečník a performer Martin Talaga. „Některé výstupy jsou tanečnější, některé zase o surovém pohybu a principech fyzického divadla. Hlavní pro mě byla myšlenka a atmosféra hudby. Dalším důležitým faktorem byla vize Petra Haška, který měl naštěstí poměrně jasné představy o každém výstupu a taky skvělý nápad s přizváním skupiny The Roosters, která doprovází jednotlivé hudební pasáže. Částečně jsem se inspiroval i klipy a filmy z 80. let, které mám v oblibě. V malých náznacích jsou tam citace z Hříšného tance nebo klipu k Madonnině písni Vogue,“ popsal Talaga. Na pestrobarevnou estetiku 80. let odkazují i kostýmy Jitky Nejedlé. Scénu vytvořil Ján Tereba, během představení se podíváme do zrušené továrny i nočního klubu.

http://www.mdol.cz/

Autor článku: David Kresta