09.10.2020 14:32

Moravské divadlo uzavírá na čtrnáct dní hlediště

Po vládním nařízení z minulého týdne zakazujícím zkoušky a představení opery, operety a muzikálu dostává Moravské divadlo další nepříjemný zásah v podobě aktuálního nařízení o uzavření divadel pro veřejnost. Od pondělí 12. října do neděle 25. října včetně jsou tak zrušena všechna naplánovaná představení. Podobně jako na jaře se umělci Moravského divadla budou s diváky setkávat on-line. Moravské divadlo také na zítřek připravilo speciální představení – pomyslnou rozlučku s diváky před uzavřením budovy pro veřejnost.

„V krátké době přichází další nařízení a my musíme řešit další rušení programu. Není to pro nás zrovna příjemné. Chápeme snahu vedení státu zamezit epidemii koronaviru a respektujeme vydaná nařízení, to ale nic nemění na skutečnosti, že je to pro divadlo velká rána nejen po finanční a provozní stránce, ale i po lidské, kdy všichni mí kolegové se po znovuotevření divadel pustili do práce s neuvěřitelným entusiasmem a dělali vše pro to, aby diváci odcházeli z každého představení nadšeni. Nechci, aby to vyznělo jako stěžování si a zlehčování, ale plně chápu frustraci kavárníků, hoteliérů, restauratérů a dalších odvětví, jež díky opatřením nemohou dělat svoji práci. Nezbývá nám nyní nic jiného, než opět sčítat ztráty, které už na jaře byly v řádech milionů, a řešit změny či zrušení představení,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Zkouškový proces naštěstí v divadle pokračuje, i když ani tady se to neobešlo bez omezení. „Vzhledem k tomu, že je ve vnitřních prostorách zakázán společný zpěv více než pěti osob, musíme tomu přizpůsobit zkoušky, které tak budou probíhat v několika skupinách. Chceme ale rozhodně zachovat termíny zkoušek. Doufáme také, že se na konci října dočkáme naplánované premiéry baletu Sólo pro tři,“ zdůraznil ředitel a vyjádřil velké poděkování. „Naši diváci prokazují v souvislosti se všemi změnami programu obrovskou trpělivost. Chtěl bych jim za to poděkovat a poprosit je zároveň, ať nám i nadále zachovají přízeň. Současně je na místě poděkovat a vyjádřit podporu všem lékařům, hygienikům a dalším, kteří jsou nasazeni v první linii boji proti COVID-19. Chci věřit, že se brzy všichni vrátíme do normálního života,“ dodal Gerneš.

Příznivci Moravského divadla mohou ještě zítra a v neděli zajít na poslední představení před vynucenou pauzou. Na zítřek připravil soubor činohry speciální večer ve stylu stand-up comedy. „Představení jsme příhodně nazvali Ještě můžeme a jeho jediným účelem bude rozesmát diváky k slzám, protože smích, jak známo, léčí. Chceme společně s diváky využít na nějakou dobu zřejmě poslední možnost, jak se pobavit a alespoň na chvíli hodit za hlavu všechno kolem nás,“ přiblížil umělecký šéf souboru Roman Vencl. Vedle něj se na jevišti představí Jana Posníková, Tomáš Krejčí, Jan Ťoupalík a jako speciální host kouzelník Karel Pomahač. V neděli uvede činoherní soubor populární komedii Sluha dvou pánů.

V následujících čtrnácti dnech se pak umělci Moravského divadla budou setkávat s diváky prostřednictvím divadelního webu a facebooku. Naplánované jsou on-line ukázky ze zkoušek, vystoupení sólistů opery a operety a další videa. Už v pondělí 12. října se na facebookové stránce divadla uskuteční on-line beseda se zástupci Moravského divadla, Divadla na cucky a Divadla na Šantovce.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta