21.06.2021 12:53

Moravské divadlo zveřejnilo program festivalu Moravské divadelní léto a zve na zářijová a říjnová představení

Ještě před několika týdny to vypadalo, že dojde na slavnou průpovídku pana Důry z Vančurova Rozmarného léta: Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. S rozvolňováním protiepidemických opatření se však divadelníkům naskytla šance setkat se s publikem alespoň pod širým nebem. Po červnové akci Moravské divadlo na Floře tak ještě před startem nové divadelní sezony dojde i na tradiční festival Moravské divadelní léto. Vedení divadla také počítá s tím, že od září se již umělci budou moci setkávat se svými příznivci v hledišti divadla, a spustilo předprodej vstupenek na září a říjen. Těšit se tak můžete na novinky v repertoáru – komedii Dokonalá svatba, balet Sólo pro tři, operu Fidelio i vánočně naladěného Pana Scrooge.

V pořadí pátý ročník Moravského divadelního léta se uskuteční od 20. do 24. srpna v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Největším tahákem letošního programu je určitě premiéra komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba. Její hlavní hrdina Bill se po rozlučce se svobodou probouzí v jiném apartmá a vedle jiné dívky, než je jeho nastávající. Není čas ztrácet čas, protože na dveře už klepe Billův svědek a za chvíli i sama nevěsta. Inscenace v režii Michaely Doleželová a Romana Vencla, která se prvního uvedení měla dočkat už na konci ledna, celý festival zahájí. „Chtěli jsme pro naše diváky připravit inscenaci, u které si odpočinou a na chvíli zapomenou na starosti, kterých bylo v poslední době víc než dost. Dokonalá svatba je skvěle napsaná komedie, která nabízí velkou porci humoru a vtipných situací. Věříme, že spoustě lidí může udělat radost sednout si na čerstvém vzduchu a nechat se dvě hodiny bavit, a proto jsme se rozhodli udělat premiéru pod širým nebem. Za celý inscenační tým bych ráda řekla, že se nemůžeme dočkat, až budeme moct naši Dokonalou svatbu představit světu, a uděláme maximum pro to, abychom zlepšili náladu všem, kteří se těší na nás tak, jako my na naše publikum,“ uvedla Doleželová. Po premiéře v pátek 20. srpna se o tři dny později uskuteční také první repríza.

Ve znamení humoru a dobré nálady bude také zbytek letošního programu. V sobotu 21. srpna se na jevišti představí klášterní chovanka Denisa, varhaník Célestin a další hrdinové populární operety Mamzelle Nitouche. Na neděli 22. srpna chystá Moravské divadlo dopoledne pro děti s pohádkovým představením Krysáci a ztracený Ludvík, divadelní dílničkou a dalšími atrakcemi. Po roce se na Korunní pevnůstku vrátí Sluha dvou pánů, který je ozdobou repertoáru Moravského divadla již osm let. Letní přehlídku pak v úterý 24. srpna uzavře další divácký hit – interaktivní detektivka Splašené nůžky, v níž si úlohy vyšetřovatelů vraždy zahrají sami diváci.

Souběžně s předprodejem vstupenek na letní festival odstartoval také předprodej na představení ze zářijového a říjnového programu. „Zatím prodáváme šedesát procent kapacity sálu s tím, že další vstupenky budeme uvolňovat do prodeje v návaznosti na rozvolňování protiepidemických opatření,“ vysvětlil ředitel Gerneš.

Zářijový program nabídne hned dvě premiéry. V pátek 3. září se dočkají příznivci moderního baletu, kteří měli zatím možnost vidět Sólo pro tři pouze on-line. Inscenace v choreografii a režii Petra Zusky Sólo pro tři patří k nejpopulárnějším inscenacím v historii baletu Národního divadla v Praze. Nyní se znovu vrátí na jeviště, tentokrát v Olomouci. „Sólo pro tři považuji za jedno z vrcholných děl Petra Zusky. Moc si přeji, aby naše představení mělo stejný úspěch jako inscenace v Národním divadle,“ uvedl umělecký šéf Michal Štípa. Taneční divadlo je poctou třem zpívajícím básníkům Krylovi, Vysockému a Brelovi. „Centrální postavou je muž, který jakoby byl trochu Jacquesem, trochu Voloďou a trochu Karlem. Ten prochází celým představením a ač není na jevišti stále, celé se to "děje" vlastně jemu. Je zde však i žena, takový ostrov estrogenu v testosteronovém moři. Ta se dá nazvat jeho alter-egem, duší, svědomím, milenkou, matkou, smrtí,“ popsal Zuska.

Po více než roce od původně plánované premiéry se prvního uvedení před publikem konečně dočká inscenace jediné opery Ludwiga van Beethovena Fidelio. Stane se tak v pátek 24. září. Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. „Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Náš Fidelio měl být vloni připomínkou výročí a oslavou hudebního génia. To se bohužel nepodařilo. Nyní se konečně chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince,“ popsal umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. Inscenaci nastudoval režisér Josef Novák. Ten je umělecky spjatý s divadlem v Ústí nad Labem, kde působil jako režisér i umělecký ředitel. Postavu Leonory, která se vydává za vězeňského dozorce Fidelia, aby zachránila svého milovaného muže, alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. Vězněného manžela Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček. Inscenaci uvedeme v českém znění s hudebními čísly v německém originále.

Říjnovou novinkou je Pan Scrooge, adaptace Vánoční koledy od Charlese Dickense. Pod divadelní úpravou je podepsaný uznávaný slovenský režisér Marián Pecko, který před třemi lety nastudoval s olomouckou činohrou adaptaci jiné literární klasiky – Rollandovy novely Petr a Lucie. „Dobře víme, že pan Pecko je jeden z mála režisérů, který dokáže vytvořit takzvané rodinné představení, na které mohou jít děti v doprovodu rodičů a prarodičů. Proto padla volba na Pana Scrooge. Vánoční koleda dostane v našem divadle podobu velkého magického, pohádkového divadelního zážitku pro všechny generace,“ zdůraznil umělecký šéf činohry Roman Vencl. Premiéra bude v pátek 8. října, v titulní roli se představí Lukáš Červenka.

V září a říjnu se můžete těšit také na reprízy populárních titulů, jako jsou komedie Splašené nůžky, Nedotknutelní a Sluha dvou pánů, muzikály Donaha!, Starci na chmelu a Noc na Karlštejně, balet Giselle, opereta Mamzelle Nitouche nebo opera Così fan tutte.

Na začátku srpna představíme všechny plánované premiéry na sezonu 2021/2022, nyní poodhalíme aspoň část – vězte tedy, že v příštím divadelním roce ozdobí repertoár například slavná Verdiho opera Nabucco, neméně slavný Čajkovského balet Louskáček – Kouzelný příběh, jedna z nejhranějších Straussových operet Noc v Benátkách nebo drama Zánik samoty Berhof v režii Miroslava Krobota. „Na příští sezonu chystáme celou škálu novinek včetně workshopů, besed nebo programu pro studenty. Nezbývá nám než doufat, že v říjnu nenastane opět nejen kulturní půst a my budeme moci všem rozdávat radost a zážitky,“ uzavřel Gerneš.

MDO

 

Autor článku: David Kresta, MDO; Foto z inscenace Dokonalá svatba: Daniel Schulz