08.04.2022 10:02

Moravský western Je třeba zabít Sekala bude mít premiéru v Divadle na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech dnes večer uvede premiéru inscenace Je třeba zabít Sekala. Příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem, je známý především z úspěšného českého filmu Vladimíra Michálka. Na divadle se ale nehraje poprvé, pro divadelní prkna text adaptoval režisér a dramatik Martin Františák. Na Vinohradech dnes hru uvedou také v jeho adaptaci a v režii Pavla Kheka.

Jiří Křižan napsal příběh o muži, který se stane proti své vůli najatým vrahem, jako filmový scénář. Vladimír Michálek podle něj natočil film, který získal deset Českých lvů.

Příběh se vrací do léta roku 1943 kdy do hanácké vsi přijíždí osamělý vyděděnec. Je jím Jura Baran, který pomáhal partyzánům, a teď se musí ukrýt před Němci. Ale i uvnitř vsi zuří válka. Sekal, který byl vychováván jako nemanželský, se mstí svým sousedům. Donáší Němcům a pomalu si bere grunt za gruntem a pantáty posílá do koncentráku. Rigidní řád majitelů gruntů se zvrátil proti nim. Rada starších se proto usnese, že je třeba zabít Sekala.

Chtějí pro tento úkol využít Barana, luterána, jehož jediným přítelem se stal katolický kněz Flóra. Hra Je třeba zabít Sekala vypovídá o vlivu totality na jedince i na společnost. Zároveň se v tomto syrovém českém westernu ukrývají zásadní otázky o povaze dobra a zla.

Ve vinohradské inscenaci hrají Marek Holý jako Sekal, Tomáš Dastlík jako Jura Baran a Daniel Bambas jako páter Flóra. V dalších rolích se představí Viktor Javořík, Eva Režnarová, Svatopluk Skopal, Pavel Rímský nebo Jaroslav Satoranský.

https://www.divadlonavinohradech.com/

Autor článku: ČTK: hrm, jw

Moravský western Je třeba zabít Sekala bude mít premiéru v Divadle na Vinohradech

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.