18.11.2005 00:00

Moskva slaví narozeniny Plisecké v divadle i ve výstavních síních

MOSKVA 18. listopadu (zpravodajka ČTK) - Ruská metropole patří v těchto dnech temperamentní ruské primabaleríně Maje Plisecké. Baletka, která přijela do Moskvy oslavit své osmdesátiny, už zahájila baletní festival Velkého divadla a výstavu fotografií v Manéži. Vše vyvrcholí nedělním galakoncertem v Kremlu, kde úryvky z nejslavnějších baletních rolí zatančí následovnice a kolegyně Maji Plisecké. Moskevské publikum ale tajně doufá, že na divadelní prkna vstoupí i sama jubilantka.

Domovská scéna ruské baletky - moskevské Velké divadlo, kde Plisecká poprvé zatančila jako jedenáctiletá, připravila týdenní Festival baletu Maji Plisecké. Na scénu se vrátí Carmen, speciálně obnovená k jubileu baletky. Novou Carmen zatančí na Nové scéně Velkého divadla baletka Světlana Zacharovová. Hlavní scéna Velkého divadla je v těchto dnech kvůli rekonstrukci uzavřena.

Carmen v choreografii Kubánce Alberta Alonsa v baletním opusu, který úpravou hudby z Bizetovy Carmen vytvořil Plisecké manžel Rodion Ščedrin, bude už dnes podle oslavenkyně úplně jiná role. "Alonso, který dnes připravuje Carmen, je úplně jiný Alonso, než který pracoval se mnou. Ale to nevadí, stejně to bude zajímavé a chystám se i na zkoušky," řekla ruským médiím Plisecká.

Život a dílo slavné umělkyně si mohou její příznivci připomenout i v Moskevském domě fotografie. Snímky baletky v civilu, při zkouškách a z představení zobrazují Pliseckou v začátcích i v době největší slávy. Pliseckou během posledních desetiletí nafotila stovka fotografů, modelem stála i slavným malířům, mezi nimiž byli například Pablo Picasso či Mark Chagall.

Dodnes umělecky nekonformní, temperamentní a aristokratická Plisecká tvrdí, že moskevská první scéna je nejlepší na světě. "Bolšoj" má podle ní i dnes baletky "první třídy" s technikou, kterou ona sama nikdy neuměla.

Plisecká je v těchto dnech hlavním tématem ruských médií. Když se jí na jedné z tiskových konferencí novináři zeptali, zda by chtěla žít v 19. století, odpověděla: "Ne, chtěla bych žít ve 23. století. Vždycky mě zajímalo, co bude zítra."

Martina Vašíčková ko hej

Autor článku: ČTK