06.04.2022 10:25

Motivem 36. ročníku divadelní přehlídky Kopřiva je odpuštění a hledání nových cest

Kopřiva – přehlídka netradičních divadel se letos uskuteční v Kopřivnici již po šestatřicáté. Od 5. do 7. května vystoupí nejen čeští umělci, ale i špičkoví aktéři autorského divadla z Polska, Slovenska a Litvy. Předzvěstí samotné divadelní přehlídky je debatní setkání u kulatého stolu, které se uskuteční 29. dubna v 18 hodin v Katolickém domě v Kopřivnici.

Mladá Ukrajinka Solomija Mardarovych utekla ze své rodné země do Polska již v roce 2014 po masových protivládních protestech na kyjevském náměstí Majdan. V rámci polské nadace Banina vznikla divadelní hra Cizinka. Představení se však přímým vztahům vyhýbá, jde spíše o symboliku, do které se promítá problém vztahu cizinec-člověk a která daleko přesahuje individuální zkušenosti imigranta z Ukrajiny. 5. května v 17:30 Cizinka odstartuje Kopřivu 2022 pro veřejnost. Před oficiálním zahájením Solomija Mardarovych odehraje toto představení také pro Ukrajinky, které do Kopřivnice utekly před agresí Putinova režimu. Ještě jedno představení je rezervováno pro místní školy.

Kopřiva myslí také na dětské diváky. V pátek 6. 5. 2022 v Katolickém domě v Kopřivnici se od 13:30 mohou těšit na Tři zlaté vlasy děda Vševěda v podání loutkového divadla Víti Marčíka.

V 16:00 hodin začne představení Jana Horáka Rybáři. Jeden herec, spousta rekvizit, desítky postav a dva nezvyklé hudební nástroje. Fascinující představení o těch, kteří jsou ve známém příběhu Ježíše Krista většinou opomíjeni.

Další páteční program se přesune do Kulturního domu v Lichnově, kde v 18:30 začíná vystoupení litevské herečky Birute Mar. Loni okouzlila publikum antickým dramatem Antigona, letos to bude další těžký osud mladé ženy. Odehrává se tentokrát v 30. letech v Indočíně a nese název Milenec. Vypráví příběh zakázané lásky mladé Evropanky a bohatého staršího muže. Inscenační přístup Birute Mar je vždy originální a nepochybně zanechá i tentokrát silný dojem. Mezi Kopřivnicí a Lichnovem bude zajištěna autobusová doprava.

Po návratu do Katolického domu v Kopřivnici se ve 21 hodin ujmou slova Actores z východoslovenské Rožňavy. Jejich představení Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville je inspirováno známou detektivkou. Tvůrci ale zdůrazňuji především fantastické herecké výkony a pojetí, při kterém se diváci nepřestanou smát.

Sobota 7. 5. 2022 odstartuje v Katolickém domě v 10:00 opět nabídkou pro děti. Loutkové divadlo Já to jsem Víti Marčíka ml. uvede Eliščiny pohádky.

Ve 14:00 se představí Divadlo Mandragora Zlín s inscenací Válka nemá ženskou tvář vycházející ze stejnojmenné knihy běloruské novinářky a držitelky Nobelovy ceny Světlany Alexejevičové. Silný emocionální a pravdivý zážitek, který významně rezonuje v současné situaci. Ženské osudy v podání studentského souboru jsou více než aktuální a staví před diváka mrazivý apel.

Divadlo Víti Marčíka st. rozehraje v 17:00 představení Jonáš. Jak už sama hodina uvedení naznačuje, jde o zážitek pro celou rodinu.

V 19:00 v KD v Lichnově ovládne prostor Bábkové divadlo Bratislava. Jeho Príbehy stien jsou o stěnách, které nám brání ve výhledu, ale i o těch, které pomyslně stavíme mezi sebou. Některé nás chrání, jiné omezují. Otázkou zůstává, jestli je umíme rozeznat.

Vyvrcholení letošní Kopřivy je naplánováno na 21:00 v Katolickém domě v Kopřivnici. Černou komedii podle irské literární předlohy Fly Me to the Moon alebo Davey by to tak chcel uvede Divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi. Na první pohled banální epizoda ze života dvou ošetřovatelek, které pečují o umírajícího osamělého osmdesátníka, se ve svém průběhu nečekaně vyhrotí. Podstatnou roli sehraje pacientova poslední vůle.

Jako tradičně i letos se před zahájením Kopřivy odehraje v Katolickém domě diskuzní panel s názvem Kulatý stůl. Jeho téma je tentokrát vymezeno citátem amerického humoristy Joshe Billingse – Není lepší msty než odpuštění. „Když jsme se loni rozcházeli od kulatého stolu, zazněl právě tento citát. Rozhodli jsme se na něj letos navázat. Pochopitelně jsme ještě netušili, jak velmi se vyhrotí vztahy mezi lidmi a národy v Evropě a jak silné bude téma odpuštění a soucitu. Dnešní výzvy se ostatně prolínají celým programem,“ řekl dramaturg festivalu Jiří Cachnín. Kulatý stůl bude v pátek 29. 4. 2022 od 18:00 hodin v Katolickém domě v Kopřivnici. Hovořit budou brněnský spisovatel Pavel Švanda a zakladatel Hnutí Světlo-Život, dominikán Jan Rajlich. Moderuje dokumentarista a kněz Jan Hanák.

Přehlídka netradičního a autorského divadla Kopřiva 2022 slibuje skvělé zážitky, příležitost k setkávání, debatám i k zamyšlení. Prožíváme období, kdy nedaleko od nás mluví zbraně a mlčí múzy. Na divadla, kulturní domy, školy a nemocnice padají bomby. I v Kopřivnici si toto téma několikrát připomene. A znovu budeme mít možnost uvědomit si, že i múzy k tomu mají co říct.

www.koprivafest.cz

FB: Kopřiva – přehlídka netradičních divadel

Autor článku: Štěpánka Némethová

Motivem 36. ročníku divadelní přehlídky Kopřiva je odpuštění a hledání nových cest

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.