05.03.2020 18:15

Po třiceti letech se na prkna libereckého Divadla F. X. Šaldy vrací Mozartův Don Giovanni

Bezmála po třiceti letech se na prkna libereckého Divadla F. X. Šaldy vrací jedna z nejhranějších oper Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni. Divákům nabídne moderní pojetí nadčasového příběhu o potrestaném prostopášníkovi Giovannim v režii Dorotty Szalmové. Režisérka pracuje v divadle v nedaleké německé Žitavě a s libereckou operou spolupracuje poprvé.

„Mnohá díla v dějinách evropské hudební kultury označujeme přívlastkem nadčasová, protože nepotřebují kolorit doby svého vzniku k tomu, aby živě promluvila k současnému divákovi. A jsou mezi nimi dokonce taková, která jako by svou nadčasovost přes bariéry staletí přímo vykřikovala. Přesně k takovým náleží i Mozartův Don Giovanni," řekla dnes novinářům Szalmová.

V liberecké inscenaci se vedle domácích sólistů představí i řada nových pěveckých hostů. „Řekli jsme si, že postavy Zerliny a Masetta jsou pro nás role, které sluší mladým začínajícím lidem, a proto jsme se rozhodli udělat otevřené výběrové řízení. Trošku jsme se zděsili, protože těch přihlášek přišlo 90 nejen z České republiky, ale i ze zahraničí," řekl vedoucí opery Martin Doubravský.

Titulní roli nastudoval vedle domácího barytonisty Csaba Kotlára také Radim Schwab známý zatím spíš z muzikálů. „Já jsem před lety dělal Fantoma opery a říkal jsem si, co ještě těžšího mě může potkat. A teď to přišlo. Musím říct, že tohle je vůbec to nejtěžší, co jsem kdy v životě dělal a zpíval. Je to role, která je těžká po všech stránkách," poznamenal Schwab. I tempo, s nímž soubor pracoval, ho překvapilo. Na nazkoušení opery soubor pracoval zhruba půldruhého měsíce. Premiéra bude v pátek 6. března.

https://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ivc, hj

Po třiceti letech se na prkna libereckého Divadla F. X. Šaldy vrací Mozartův Don Giovanni

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.