13.06.2019 09:42

Multifunkční sál DOX+ v pražských Holešovicích získal cenu na Pražském Quadriennale

Čtrnáctý ročník největší mezinárodní přehlídky divadla a scénografie Pražské Quadriennale představuje v programové části Výstava divadelního prostoru celkem 41 projektů. Multifunkční sál DOX+ v pražských Holešovicích se stal jedním ze čtyř vítězných projektů. Cenu na slavnostním večeru převzal architekt Petr Hájek.

Multifunkční sál DOX+ studia Petr Hájek architekti vznikl v rámci dosud poslední fáze rozšíření pražského Centra současného umění DOX. Jeho prostorová a akustická variabilita otvírá nové možnosti pro multižánrovou dramaturgii s důrazem na rozvoj nových forem představení. Budovy DOX i DOX+ jsou propojeny dramaturgicky i provozně, čímž vzniká unikátní komplex, který nemá v České republice srovnání. V roce 2018 byl multifunkční sál DOX+ nominován na evropskou architektonickou cenu Miese van der Rohe. Letos je nominován na Českou cenu za architekturu České komory architektů, výsledky budou oznámeny 14. listopadu 2019.

Rezidenčním souborem Centra DOX je oceňovaný mezinárodní soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského. V sále DOX+ se po dva červnové večery, 14. a 16. června, odehraje část programu neopakovatelného projektu Noc ve městě. Návštěvníci se vydají na cestu labyrintem industriální architektury Centra DOX, cestou prožijí výjimečná představení souboru Farma v jeskyni balancující na pomezí žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu – Informátoři, Navždy spolu! a Útočiště –, poslechnou si živou hudbu a vychutnají si piknik na střeše, večeři při svíčkách či noční posezení pod vzducholodí.

Multifunkční sál DOX+ a činnost souboru Farma v jeskyni budou představeny také v sobotu 15. 6. od 17 hodin na mezinárodním setkání Visions, networkingové události pro organizátory, programové ředitele a ředitele festivalů a kreativní producenty. Tito profesionálové, kteří působí v oblasti z oblasti současného divadla, performance a tance, se v desetiminutových videoprezentacích podělí o svůj přístup k současným kurátorským strategiím pro tento obor. Po každé prezentaci bude následovat diskusní část věnovaná otázkám a odpovědím. Vystoupí např. Isabelle Van Grimde, choreografka a umělecká ředitelka tanečního souboru Van Grimde Corps Secrets z kanadského Montréalu, Vahid Evazzadeh, předseda mezinárodní organizace Counter Institute, která se mj. věnuje kulturním aktivitám se sociálně-politickým aspektem, či Laurie Sansom, umělecký ředitel britského souboru Northern Broadsides. Setkání uzavře prezentace Viliama Dočolomanského, režiséra souboru Farma v jeskyni a programového ředitele sálu DOX+.

Projekt Noc ve městě a mezinárodní setkání Visions probíhají v rámci Pražského Quadriennale 2019.

Autor článku: Hana Janišová