27.11.2007 00:00

Muzeum a Činoherní studia představují slavné ústecké osobnosti

Ústí nad Labem 27. listopadu (ČTK) - Ústecké muzeum a Činoherní studio v pondělí začalo se sérií kavárenských setkání, ve kterých chce veřejnosti představit projekt Ústecká Nej. Mapuje význačné osobnosti a fenomény města Ústí nad Labem. Večery formou divadelních představení budou věnovány slavným osobnostem. Tajemník muzea Václav Houfek ČTK řekl, že o první setkání v kavárně divadla byl velký zájem.

Během prvního večera se autoři rozhodli představit osobu slavného autora románů z Divokého západu Karla Maye. Spisovatel s Ústeckem přišel poprvé do kontaktu počátkem roku 1870, když ho zatklo rakousko-uherské četnictvo ve Valkeřicích. May se podle Houfka pokoušel vydávat za zbloudilého plantážníka z ostrova Martinik Albina Wodenbacha. Četníky se mu ale přesvědčit nepodařilo, a proto byl vydán zpět do Německa. Byl odsouzen k několika letům vězení za drobné krádeže a podvody. Po svém propuštění pracoval krátce jako redaktor ústeckého odborného časopisu Schacht und Hütte.

Ústí nad Labem již jako známý spisovatel navštívil v roce 1888, kdy si oblíbil restauraci Srdíčko v Brné. V listopadu 1897 zde napsal první kapitoly románu, ve kterém lze najít odkazy na obyvatele Ústecka. V restauraci, která dodnes existuje, bývalo i Mayovo minimuzeum.

Ústecké muzeum je již téměř dva roky kvůli zatím nezapočaté rekonstrukci zavřené, proto se snaží svoji činnost návštěvníkům představovat jinak. Projekt Ústecká Nej nejprve kuriozity lidem představil v ústecké MHD, filmem, na podzim pak muzeum nechalo plakáty i informacemi vylepit na opěradla laviček ve městě. Prezentace je i na internetu na adrese nej.muzeumusti.cz. Za projekt Ústecká Nej muzeum dostalo zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku 2006. Další kavárenský pořad divadlo s muzeem chystá na 29. ledna.

Vít Lukáš fcz

Autor článku: ČTK