17.11.2007 00:00

Muzeum loutek v Plzni chce město otevřít příští rok před Vánoci

Plzeň 16. listopadu (ČTK) - Příští rok v prosinci by chtěla Plzeň otevřít na náměstí Republiky muzeum loutek, o jehož realizaci se hovoří už minimálně od roku 1995. Do října 2008 chce dokončit rekonstrukci opuštěného a mírně zchátralého domu číslo 23, ve které muzeum bude. Už za čtyři měsíce by měla mít k dispozici zpracovanou projektovou dokumentaci na návrh interiéru muzea. Projekt interiéru a koncept provozu výstavy zajistí Divadlo Alfa v Plzni. Na jeho zpracování uvolnilo město 2,1 milionu korun. Částku schválili na čtvrtečním zasedání zastupitelé. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.

Kompletní rekonstrukce domu bude stát zhruba 35 milionů korun, dalších asi 20 milionů korun uvolní město na realizaci a vybavení interiérů. "V březnu bychom měli mít projekt, hned pak vypíšeme výběrové řízení na realizaci. Po postupném dokončování jednotlivých místností se začne instalovat vybavení," uvedla Krejsová. Doufá, že se muzeum loutek podaří otevřít příští rok před Vánoci. O vybudování muzea, i vzhledem k tradici, kterou loutkářství v Plzni má, se hovoří už déle než deset let, studii má město od roku 1999.

Divadelní dekorace a loutky do nového muzea poskytne hlavně plzeňské Divadlo Alfa, které má v depozitářích stovky originálních a cenných loutek. Nemá už je kde skladovat, protože si na každou premiéru pořizuje nové. Loutky půjčuje Pražskému hradu a na festivaly v Česku, například v Českém Krumlově. Další exponáty získá i z depozitářů Západočeského muzea v Plzni a počítá s nákupem exponátů ze soukromých sbírek.

Stavba s celkovými náklady kolem 50 milionů korun oživí centrální plzeňské náměstí a přiláká do krajského města více turistů.

Eva Barborková snm

Autor článku: ČTK