17.03.2023 10:43

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo ve spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina společný projekt zaměřený na propagaci loutkářství a tradiční lidové kultury

Muzeum v přírodě Vysočina a Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi oslavila v loňském roce 50 let od svého založení. Na přípravě svých oslav, které se uskutečnily 2. července 2022 v Hlinsku a Chrudimi, vzájemně spolupracovala a rozhodla se na tuto spolupráci navázat také letos. Během letošního roku se tak mohou návštěvníci těšit na několik akcí, které se v jednotlivých muzeích uskuteční. Díky tomu památková rezervace Betlém Hlinsko i expoziční areál na Veselém Kopci ožijí loutkami a loutkářskou expozici v Chrudimi zase obohatí ukázky lidových řemesel a tradic.

Na sobotu 25. března si pracovníci Muzea v přírodě Vysočina připravili akci nazvanou Veselá sobota, která se odehraje v Mydlářovském domě v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Od 13.00 do 17.00 hodin jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny tvořivé dílny, během nichž budou moci otestovat nejen svoje znalosti v zábavném kvízu Tajemství staré půdy, ale i svoji zručnost a vyzkoušet si textilní techniku síťováníVyprávění zapomenutých příběhů zase návštěvníkům připomene povídky a pověsti, které si naši předkové vyprávěli o nadpřirozených bytostech.

20. května zase dřevěné loutky z Chrudimi navštíví Veselý Kopec. Od 10.00 do 15.00 hodin jsou společně se dvěma loutkovými představeními připraveny také loutkové workshopy, během nichž mohou všechny hravé duše popustit uzdu své fantazie. Pravidelné loutkové tvořivé dílny se budou konat i v průběhu letní turistické sezóny v hlineckém Betlémě. Do Betléma se loutky vydají i 23. září, kdy na návštěvníky budou čekat loutkářská zastavení v lidových chaloupkách i tvůrčí dílny s loutkami.

Společný projekt Muzea v přírodě Vysočina a Muzea loutkářských kultur v Chrudimi vyvrcholí 4. listopadu, kdy si v Mydlářovském domě v rámci přípravy na adventní období připomeneme další krásné lidové zvyky a tradice. Společně budeme vyrábět tradiční slaměné vánoční ozdoby a naučíme se péci tradiční staročeské kynuté pečivo. Pro návštěvníky je také připraveno pokračování oblíbeného kvízu Tajemství staré půdy, kdy si budou moci připomenout mnohdy tajuplně vyhlížející předměty, které bývaly součástí běžného života našich předků.

Autor článku: převzato z: https://www.nmvp.cz/vysocina

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravilo ve spolupráci s Muzeem v přírodě Vysočina společný projekt zaměřený na propagaci loutkářství a tradiční lidové kultury

Zprávy

29.03.2023

Divadlo Bolka Polívky by po dobu oprav mohlo najít útočiště v Redutě

Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

29.03.2023

Vyrazte do ulic s Pražským Quadriennale 2023

Vedle hlavní lokace Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, kterou bude poprvé Holešovická tržnice, a dvou vnitřních prostor, Veletržního paláce Národní galerie Praha a DAMU, se festival snaží využít sdílených venkovních veřejných prostor, aby plně zachytil všechny kontexty, v nichž je možné umění performance prezentovat. Mezi 8. a 18. červnem PQ představí více než 30 představení ve veřejném prostoru, především v rámci programových sekcí PQ Performance a PQ Studio Stage.

28.03.2023

Přednáška Teatrologické společnosti se přesouvá na květen

Z důvodu nemoci musíme zrušit přednášku pořádanou Teatrologickou společností, Kabinetem pro studium českého divadla a Katedrou divadelních studií Masarykovy univerzity, která měla proběhnout 29. března. Proběhne v náhradním termínu 31. května.