22.03.2017 08:33

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi vystavuje kresby loutkářky Věry Říčařové

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi dnes zahájilo výstavu s názvem Věra Říčařová: Hrát si. Expozice návštěvníkům vůbec poprvé představí volnou výtvarnou tvorbu známé loutkářky. Lze ji zařadit na pomezí naivní a automatické kresby, řekla ČTK ředitelka muzea Simona Chalupová.

„Má doma schované štosy kreseb, které jsme objevili až teď. Neměla peníze, tak kreslila na balicí papíry velkého formátu a do školních sešitů. Jsou na nich rozpité barevné skvrny, v nichž se nacházejí různé postavy, zvířata, města s obrysy obtaženými tuší a dokolorované," uvedla Chalupová. Vernisáž doprovodí křest nové publikace z cyklu (O)hlasy žen v české kultuře věnované autorce.

Věra Říčařová se narodila 25. dubna roku 1936 v Praze. Studovala na Uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni, pak loutkoherectví na AMU v Praze. V letech 1959 až 1981 působila v královéhradeckém loutkovém divadle Drak. Je také autorkou mnoha divadelních kostýmů i několika výprav loutkových představení.

V hradeckém divadle potkala svého tvůrčího i životního partnera Františka Vítka. Manželé Vítkovi jsou dnes legendami českého loutkového divadla. Po odchodu z divadla Drak vytvořili inscenaci Piškanderdulá s podtitulem Josefe!, kterou hráli a hrají již více než 40 let u nás i po celém světě. Chrudimské loutkové muzeum dvěma významným osobnostem českého loutkářství věnovalo samostatnou výstavu v roce 2014.

http://www.puppets.cz/

Autor článku: ČTK: dos