16.05.2023 14:02

Muzeum romské kultury uvede v Rock Café inscenaci Djelem, djelem

Muzeum romské kultury společně se svým specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze a se Slovem21 uvádí divadelní inscenaci Djelem, djelem.

Kdy: 28. 5. od 17 h
Kde: Rock Café, Národní 20, 110 00 Praha 1
Vstup zdarma

Djelem djelem – to jsou nejen úvodní slova romské hymny, ale také název divadelní inscenace, která vypráví o emigraci Romů a Romek do Velké Británie na konci 90. let.

Za vznikem této inscenace stojí romská spisovatelka Ilona Ferková, která sama v letech 1999–2003 v Británii žila. Z potřeby podělit se o svou zkušenost iniciovala Ferková v rodných Rokycanech ve spolupráci s organizací Slovo 21 znovuobnovení amatérského romského divadla Trajo/Život.

Na základě vzpomínek Ferkové i vzpomínek dalších žen následně vznikla pod taktovkou režisérky Kateřiny Volánkové humorná i dojemná hra, která byla poprvé uvedena na festivalu Khamoro v roce 2022. V hlavní roli máme možnost vidět samotnou Ferkovou, která provází příběhem s nadhledem sobě vlastním. Humorné scénky, které vycházejí především ze situací vyvolaných neznalostí jazyka a kultury, se střídají s vážnějšími momenty, které zachycují dilema, zda odjet za lepším životem, nebo zůstat doma se svými blízkými. Jednotlivé scény jsou proloženy hudebními a tanečními čísly.

Pomocným režisérem a autorem hudby je Miro Bartoš, profesionální operní pěvec z plzeňského divadla.

Na představení naváže diskuze o příčinách a důsledcích emigrace do Velké Británie v 90. letech 20. století. Pozvání přijali: bývalá redaktorka Českého rozhlasu Anna Poláková, spisovatelka Ilona Ferková a student romistiky a historie Michal Mižigár.

Akci moderuje Alica Sigmund Heráková.

Akce se koná v rámci Světového romského festivalu Khamoro a je podpořena grantem Norské fondy 2014–2021.

VÍCE INFORMACÍ

Autor článku: Karolina Spielmannová