21.07.2017 10:30

Muzeum v Havlíčkově Brodě nechá zrestaurovat divadelní oponu z roku 1855

Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě nechá zrestaurovat oponu místních ochotníků z roku 1855. Je na ní zobrazeno město s kostely. Plátěná opona, která je zatím uložená v depozitáři, je ve špatném stavu, po krajích je potrhaná, na mnoha místech je polámaná a bez barvy. Původní podoba se jí vrátí do konce roku. V budoucnu se počítá s vystavením opony, sdělil dnes ČTK Ladislav Seidl z krajského odboru kultury.

Opona o rozměrech 660 krát 350 centimetrů sloužila ochotnickému divadelnímu spolku v Havlíčkově, tehdy Německém Brodě, a vytvořil ji Gustav Kubeš z Prahy. „V rámci restaurování budou doplněny chybějící části, vytmeleny díry a trhliny v původní malbě a zpevněna původní barevná vrstva," uvedl Seidl. Jednou ze zvažovaných možností pro vystavení opony je nová budova krajské knihovny, která by měla být v Havlíčkově Brodě postavena v nejbližších letech.
Restaurátorské práce na oponě budou stát přibližně 400.000 korun. Radní kraje na ně dnes muzeu schválili příspěvek 162.000. Zbylé náklady pokryjí peníze z ministerstva kultury a od města.

V depozitáři havlíčkobrodského muzea byly původně dvě historické opony. Druhou, která patřila ochotnickému spolku z nedaleké Lipnice nad Sázavou, kraj loni předal Národnímu památkovému ústavu. Po restaurování by měla být součástí expozic hradu Lipnice. Na této oponě, která je stará rovněž přes 100 let, je vyobrazena Lipnice nad Sázavou po požáru v roce 1869. Kastelán hradu Marek Hanzlík dnes ČTK řekl, že by tato opona měla být zrestaurována do konce příštího roku.

Autor článku: ČTK: vst, ktp