07.05.2018 14:31

Muzeum v Litovli otevřelo výstavu Loutky

Muzeum v Litovli otevřelo v těchto dnech hlavní sezonní výstavu zaměřenou na zajímavosti z loutkářského světa především z regionální oblasti. Expozice s názvem Loutky představuje návštěvníkům jedinečný soubor několika druhů loutek z nedaleké Lhoty nad Moravou, kde mělo loutkářské divadlo tradici. Další exponáty zapůjčilo například také Vlastivědné muzeum v Olomouci. Výstava je interaktivní, roli loutkářů si mohou vyzkoušet i nejmenší návštěvníci.

„Na výstavě je k vidění přes stovka loutek. Jde o naši první výstavu tohoto druhu, dosud jsme nic takového nevystavovali. Přivedlo nás k tomu to, že ve Lhotě nad Moravou byl úžasný činný spolek, který dělal loutková představení a loutky tam všechny zůstaly zachovány. Divadlo už zaniklo, ale bylo velice dobré, jezdilo po celé republice. Byla by škoda je neprezentovat a nepřiblížit veřejnosti. Materiálů tam zůstalo zachováno velmi mnoho," řekla ČTK vedoucí muzea Zdeňka Frištenská.

Návštěvníci tak mohou spatřit především marionety dvojího provedení, čtyřiceticentimetrové maňásky, ale i vařečkové a stínové loutky. „Velmi nevšední je například velký maňásek - medvěd, kterého je nutné vést oběma rukama, ne pouze jednou, jak je u maňásků obvyklé," doplnila mluvčí muzea Hana Ošťádalová.

Část exponátů zapůjčili sběratelé či Vlastivědné muzeum v Olomouci. „Nepřehlédnutelné jsou 45- až 60centimetrové velké marionety nebo téměř metrová loutka draka. Unikátní je prezentace loutek z Domu dětí a mládeže Litovel, protože zahrnuje mimo jiné marionety tištěné na 3D tiskárně a krásnou velkou spodovou loutku zvanou javajka," dodala Ošťádalová. Na rozdíl od marionet vedených shora se javajky vodí na tyčce nebo drátech zdola.

Během výstavy si mohou děti i dospělí vyzkoušet změnu kulis ve stolním rodinném divadélku nebo zahrát vlastní představení se speciálně vyrobenými prstovými loutkami. Návštěvníci se mohou na výstavě seznámit také s loutkářskou historií v České republice, v Litovli a ve Lhotě nad Moravou. Výstava je přístupná vždy od středy do neděle, navštívit ji lze do 26. srpna.

http://www.muzeumlitovel.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, sd