12.06.2007 00:00

Na 1200 krabic je zapotřebí ke stavbě divadelní scény PQ

Praha 12. června (ČTK) - Mezinárodní soutěžní výstava scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale (PQ), jejíž 11. ročník začne ve čtvrtek, buduje vlastní divadlo pro 200 osob. Vzniká v Průmyslovém paláci na Výstavišti a na jeho pódiu se od 15. do 24. června odehrají desítky představení.

"Dva týdny výstavby, čtyři kamiony s 1200 krabicemi z pětivrstvé lepenky a desítky studentů jako stavebních dělníků - to jsou zřejmě rekordní parametry pro realizaci tohoto regulérního divadelního prostoru," řekla ČTK Silvie Marková ze společnosti Smart Communication. Scénu navrhli Jean Guy Lecat z Francie a Ian Evans a Sean Crowley z Velké Británie. Krabice z pětivrstvé lepenky jsou vyplněny protihlukovým a tepelně izolačním materiálem, který je využíván zejména pro dělicí příčky, šikmé střechy a provětrávané fasády.

Podle Markové zdaleka nejde dva dny před oficiálním zahájením výstavy o jedinou rozsáhlejší stavbu na Výstavišti. Na 10.000 čtverečních metrech Průmyslového paláce už od 8. června vyrůstají národní expozice 53 států, které hýří nápady. Pořadatelé se například těší na norskou simulaci polární záře. Stejně tak prostor střední haly Průmyslového paláce pomalu opanovává Babylonská věž z lešenářských trubek. Bude vysoká 18 a široká 9,5 metru a vyrůstá tu v rámci studentského Scenofestu.

Designovým skvostem se má stát bar s interaktivními prvky pro děti i dospělé, kde bude místo pro setkávaní i kreativní práci. Speciálně pro PQ ho připravil všestranný umělec Krištof Kintera se skupinou Jednotka. "V tomto nově vytvořeném světě se na celou dobu výstavy zabydlí německá výtvarnice Isi Kunathová, která tu pod heslem Dejte šatům druhou šanci nabídne návštěvníkům objekty a modely z recyklovaného oblečení," uvedla Marková.

Bar nabídne zázemí pro návštěvníky i pro 5000 dosud akreditovaných účastníků. Podle organizátorů Pražského quadriennale jde o rekordní počet akreditací ve čtyřicetileté historii této akce, která se poprvé vydá do pražských ulic. Do pestré nabídky přispějí zvukoví a světelní designéři, performeři, tanečníci a další umělci. Budou se pohybovat v centru města, včetně turisticky nejfrekventovanějších lokalit, kde se odehrají často nepřehlédnutelná představení anebo instalace. Pořadatelé myslí i na žáky základních škol a gymnázií, dětské návštěvníky či jejich rodiče a učitele. Připraveny jsou pro ně v rámci programu PQ dětem scénografické a kostýmní dílny, výstava kostýmů navržených a realizovaných dětmi, ale především dobrodružná hra v Průmyslovém paláci.

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK