03.07.2017 10:54

Na festival Fringe do Skotska pojede pět souborů

Svou premiéru na tradičním festivalu ve skotském Edinburghu letos odehraje taneční soubor 420people. Spolu s touto skupinou vystoupí v srpnu na největší přehlídce scénického umění na světě ještě čtyři další české soubory. Budou součástí České sezony ve Skotsku, která od 20. července do počátku listopadu bude představovat také českou literaturu, fotografii a výtvarné umění. ČTK to dnes řekla Barbora Čermáková, která soubor 420people zastupuje.

Festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let své existence jedním z největších divadelních svátků. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát a přivezli několik cen a pozvánek na festivaly v Británii i ve světě. Úspěšný v Edinburghu byl třeba soubor Spitfire Company, který na festivalu bodoval před čtyřmi lety s inscenací One Step Before the Fall. Letos inscenaci, o které místní kritiky napsaly, že jde o "srdcervoucí mistrovské představení", uvede soubor znovu. Kus je věnovaný Muhammadu Alimu, tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Vedle něj Spitfire Company uvede své představení Vyprávěč.

V Edinburghu vystoupí také Cirk La Putyka, Lenka Vágnerová & Company a soubor DOT504. Všichni už na slavném festivalu Fringe byli, jen 420people mají letos premiéru. Uvedou dynamické taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše. Inscenace měla premiéru v roce 2012, podle Čermákové její výběr vyplynul z přání britských dramaturgů. Kuneš ve své choreografii zkoumá vzpomínky a minulost. Představení je plné dynamiky a energie.

„Chci využít elementu energie, která se pomalu nebo velmi rychle nasbírá, pak se uvolní nebo vybuchne - a to se neustále opakuje," uvedl při premiéře Kuneš. Wind-up lze podle něj přirovnat k pružince hodinového strojku. „Ta se natáhne a pak uvádí věci do pohybu. My se také tak nějak pořád natahujeme. Někdy moc a pak to praskne. Avšak tím se třeba dostaneme někam dál," uvedl tanečník.

Účast českých umělců na festivalu Fringe pomáhají zajišťovat Česká centra. Letos je program rozšířen a bude mimo jiné zahrnovat instalace, výstavy či živou hudbu.

https://www.edfringe.com/
http://www.420people.org/

Autor článku: ČTK: hrm, rot