13.05.2019 12:08

Na festivalu Dítě v Dlouhé se představí osm mimopražských divadel

Osm mimopražských divadel a dechové kvarteto se zúčastní letošního 21. ročníku soutěžního festivalu Dítě v Dlouhé. O přízeň poroty i diváků se budou soubory ucházet mezi 15. a 20. květnem. Mimo soutěž se představí také pořadatel projektu, pražské Divadlo v Dlouhé. ČTK o tom dnes informovala mluvčí divadla Karola Štěpánová.

Hlavním tématem letošního ročníku je hledání identity. Na základě hodnocení diváků si vítězný soubor odnese cenu Dítko. Nejlepší představení podle odborné poroty získá cenu Jana Borny, pojmenovanou po zakladateli Divadla v Dlouhé.

Porota je složena ze zástupců Divadla v Dlouhé a Klubu mladých diváků. Letos ji doplní dramaturg, režisér a pedagog Luděk Horký a publicistka Nicola Škvarová.

Festival zahájí Městské divadlo Kladno hrou Babička. Den nato uvede Naivní divadlo Liberec Pohádku o Liazce a plzeňské Divadlo Alfa má na programu Tajemný hrad v Karpatech. Mezi dalšími účastníky soutěže jsou Divadlo rozmanitostí z Mostu, Činoherní studio z Ústí nad Labem, kladenské Divadlo Lampion a Divadlo Polárka z Brna. Dechové kvarteto Gaudioso se zapojí s koncertem pro celou rodinu s názvem Filharmoniště. Divadlo v Dlouhé u příležitosti konání festivalu uvede novou hru Nebe-peklo.

Letošník ročník festivalu doprovázejí ilustrace scénografa, kostýmního výtvarníka a ilustrátora Jaroslava Milfajta.

Soutěžní divadelní přehlídka pro děti a dospělé si za léta fungování získala renomé. Finančně ho podpořily magistrát a ministerstvo kultury. Vstupné je 100 korun.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: ČTK: jif, mol

Na festivalu Dítě v Dlouhé se představí osm mimopražských divadel

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.