19.09.2019 10:53

Na festivalu Dvořákova Praha zazní premiéra úplné verze opery Král a uhlíř

V rámci festivalu Dvořákova Praha zazní dnes večer v Rudolfinu nezkrácená první verze opery Král a uhlíř Antonína Dvořáka z roku 1871. Koncertního provedení Dvořákovy druhé opery se ujme Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera, Pražský filharmonický sbor a operní sólisté. Délka představení pravděpodobně přesáhne tři hodiny, proto pořadatelé posunuli začátek produkce na 19:00.

Původní zhudebnění Krále a uhlíře se dočkalo v historii jen šesti uvedení mezi lety 1929 a 1930, navíc ve značně zkrácené úpravě. Přesto podle dobových pramenů vzbudilo u některých diváků představení nadšené reakce. Programový poradce festivalu Dvořákova Praha a muzikolog David Beveridge proto přišel před dvěma lety s myšlenkou oživit toto dílo v úplném znění, které se v archivu Národního divadla dochovalo.

V hlavních rolích se na pódiu představí sopranistka Kateřina Kněžíková jako Liduška, tenorista Richard Samek ztvární Jeníka a barytonista Roman Hoza ztvární krále.

Libreto na lidový námět zhudebnil Dvořák pod silným vlivem Richarda Wagnera. Opera měla být poté provedena v tehdejším Prozatímním divadle, které vedl Bedřich Smetana. Kvůli náročnosti díla však jeho uvedení odložil. Dvořák o několik let později vytvořil druhou, mnohem jednodušší a dnes také známější verzi.

https://www.dvorakovapraha.cz/

Autor článku: ČTK: jif, rot