19.09.2019 10:53

Na festivalu Dvořákova Praha zazní premiéra úplné verze opery Král a uhlíř

V rámci festivalu Dvořákova Praha zazní dnes večer v Rudolfinu nezkrácená první verze opery Král a uhlíř Antonína Dvořáka z roku 1871. Koncertního provedení Dvořákovy druhé opery se ujme Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera, Pražský filharmonický sbor a operní sólisté. Délka představení pravděpodobně přesáhne tři hodiny, proto pořadatelé posunuli začátek produkce na 19:00.

Původní zhudebnění Krále a uhlíře se dočkalo v historii jen šesti uvedení mezi lety 1929 a 1930, navíc ve značně zkrácené úpravě. Přesto podle dobových pramenů vzbudilo u některých diváků představení nadšené reakce. Programový poradce festivalu Dvořákova Praha a muzikolog David Beveridge proto přišel před dvěma lety s myšlenkou oživit toto dílo v úplném znění, které se v archivu Národního divadla dochovalo.

V hlavních rolích se na pódiu představí sopranistka Kateřina Kněžíková jako Liduška, tenorista Richard Samek ztvární Jeníka a barytonista Roman Hoza ztvární krále.

Libreto na lidový námět zhudebnil Dvořák pod silným vlivem Richarda Wagnera. Opera měla být poté provedena v tehdejším Prozatímním divadle, které vedl Bedřich Smetana. Kvůli náročnosti díla však jeho uvedení odložil. Dvořák o několik let později vytvořil druhou, mnohem jednodušší a dnes také známější verzi.

https://www.dvorakovapraha.cz/

Autor článku: ČTK: jif, rot

Na festivalu Dvořákova Praha zazní premiéra úplné verze opery Král a uhlíř

Inscenace

14.10.2019

První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018–2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.  

14.10.2019

První premiérou Klicperova divadla v sezóně bude autorská adaptace sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč

První premiérou Klicperova divadla v sezóně 2019/2020 bude autorská adaptace filmové sci-fi komedie Woodyho Allena Spáč. Snímek z roku 1973, ve kterém si hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keaton, je právem považován za jeden z vrcholů svého žánru. Příběh obyčejného muže, který se bez vlastního přičinění probudí z narkózy o 200 let později, než měl původně v plánu, připravil režisér Adam Skala.

11.10.2019

Rodinné představení Spitfire Company o přátelství chlapce a psa a jejich boji proti čínské tajné policii

Divadelní soubor Spitfire Company představí 11. října od 19:00 v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu rodinné představení Podvraťáci o osudovém setkání osamělého chlapce a vojenského bojového psa. S nadsázkou líčí alternativní životopis hongkongského studentského vůdce Joshuy Wonga, který se stal jednou z hlavních tváří současných protivládních protestů.