22.03.2009 00:00

Na festivalu JID 20-09 byly úspěšné soubory jihlavského gymnázia

Jihlava 22. března (ČTK) - Porota jihlavského studentského divadelního festivalu JID 20-09 nominovala na přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí divadelní soubor Bit z Gymnázia Jihlava. Doporučení získaly další soubory z jihlavského gymnázia - Spoušť a Hobit. Soubor Bit získal kromě toho také doporučení na festival Šrámkův Písek. Devátý ročník festivalu se uskutečnil tradičně v jihlavském divadle Na Kopečku. 

"Myslím, že úroveň souborů se rok od roku zvyšuje, výrazně vzrostl i zájem veřejnosti," řekla ČTK  po vyhlášení výsledků hlavní organizátorka jihlavského festivalu a učitelka tamního gymnázia Ivana Fexová. Během čtyřdenní přehlídky usilovalo o úspěch 15 souborů z celého Česka. 

Repertoár studentských amatérských divadel je podle předsedy odborné poroty Jaroslava Stuchlíka stejně bohatý jako dramaturgie profesionálních scén. "Ve studentském divadle je ale díky objevování větší drive, větší chuť jít do toho, která už třeba u toho dospělého divadla tolik vidět není," řekl Stuchlík ČTK při zahájení festivalu. 

Studentské divadlo podle něj reaguje na současná témata, objevují se v něm reflexe doby. "Ti mladí lidé se vyjadřují k tomu, co je zajímá dneska, tady a teď," dodal. Díky přehlídce vznikají v regionu další studentská divadla, tím je podle poroty Vysočina v zemi ojedinělá. "Už začínám přemýšlet, co vymyslíme na jubilejní desátý ročník," uvedla Fexová. 

Jihlavské gymnázium je líhní divadelníků. Patronem festivalu byl herec a absolvent školy Ondřej Vetchý, který s účastníky během doprovodného programu diskutoval na téma Být, či nebýt hercem. S Ypsilonkou na festivalu hostoval s inscenací Nic nás nezastaví aneb Jeden den messengera na kole i další známý absolvent školy - režisér a herec Jiří Havelka, jenž v roce 2007 dostal cenu Alfreda Radoka. 

bjr mka
    

Autor článku: ČTK