09.08.2012 13:50

Na Grabštejně se v roli Libuše představí Eva Urbanová

Světoznámá operní diva Eva Urbanová se představí v sobotu 18. srpna v roli Libuše na nádvoří hradu Grabštejn na Liberecku. Scénické provedení Smetanovy opery zahrají 18. srpna na jubilejním 20. benefičním koncertu konaném ve prospěch obnovy hradu. Díky předchozím 19 ročníkům se podařilo získat čtyři miliony korun, řekl dnes ČTK sólista Opery Národního divadla Luděk Vele, který akci zaštiťuje.

Pradávný mytický příběh o kněžně Libuši si organizátoři vybrali pro jubilejní ročník záměrně, tato opera se totiž hraje jen při slavnostních událostech. Hvězdné je i obsazení. "Přijedou Eva Urbanová a Martin Bárta, který se představí v roli Přemysla. Jsou to sólisté Národního divadla absolutně první kategorie," uvedl Vele, dvojnásobný držitel ceny Thálie, který bude v opeře hrát Chruďoše.
Pro diváky mají připraveno jedno překvapení. "Podařilo se nám objevit, že existuje předehra k Libuši pro čtyři ruce na klavír. Angažovali jsme dirigenta opery Národního divadla Davida Švece a člena České filharmonie Jaroslava Šarouna," upřesnil Vele. "Všichni účinkující vystupují bez nároků na honorář," dodal.

Benefice se z iniciativy Veleho na Grabštejně konají od roku 1993 a vidělo je už 14.000 lidí. Letos by jejich počet měl stoupnout o další tisíc. "K prodeji zbývá už jen asi 250 vstupenek," uvedla dnes starostka Chotyně Jana Mlejnecká.
Součástí benefice bude tradičně výstava. Od 18. srpna budou v galerii práce významného malíře a grafika Jaroslava Šerýcha, kterého medailí Za zásluhy vyznamenal před čtyřmi lety prezident republiky.
Letos mohou návštěvníci koncertu vidět i voskové srdce pro Václava Havla. Dvoumetrová plastika vážící 2,3 tuny je ve sklepení hradu.
Peníze z benefice v minulých letech zpravidla směřovaly na opravu hradu, zejména na obnovu kaple svaté Barbory. Výjimkou byl pouze předloňský rok, kdy se peníze organizátoři rozhodli věnovat obci Chotyně, pod kterou Grabštejn spadá a kterou zasáhla ničivá povodeň. Z peněz benefice se naposledy obnovil altán, který na hradě zbourali před 50 lety.
Obnova hradu trvá přes dvě desítky let a vyžádala si zhruba 100 milionů korun. Ročně hrad navštíví ke 20.000 turistů. První zmínky o Grabštejnu pocházejí ze 13. století. Svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 na něm působila armáda a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu.

Autor článku: ČTK: knt, jpt

Na Grabštejně se v roli Libuše představí Eva Urbanová