14.07.2022 10:33

Na Hudebním festivalu Znojmo se odehraje premiéra Haydnova oratoria Návrat Tobiáše

Na Hudebním festivalu Znojmo se připravuje páteční premiéra oratoria Návrat Tobiáše od skladatele Josepha Haydna. Vzniklo na motivy starozákonního příběhu a vypráví o Tobiášovi, který si jde pro nevěstu. Jde o nastudování pro znojemský festival v podání režiséra Tomáše Ondřeje Pilaře a dirigenta Romana Válka. V hlavní roli bude účinkovat operní pěvec Adam Plachetka, reprízy mohou diváci zhlédnout ještě v sobotu a v neděli.

Znojemský festival každoročně nabídne vždy jednu operu či velké scénické dílo ve vlastní produkci. Vedle Plachetky diváci uslyší a uvidí i další špičkové pěvce a hudebníky, kteří se podílejí na interpretaci klasicistních děl, včetně souboru Czech Ensemble Baroque.

Příběh vypráví o Tobiášovi, který si z cest přinese živou vodu, díky níž jeho slepý otec prozře. Provází ho anděl strážný vtělený do psa. Jde o první Haydnovo oratorium, které je psané ve stylu metastasiovské ideje oratoria jako duchovní opery. Takto bylo oratorium chápáno i ve Vídni 70. let 18. století. Skladbu Haydn uvedl v dubnu 1775 na benefičním koncertě Tonkünstler-Societät. Starozákonní námět převedl do podoby italského libreta vídeňský básník Giovanni Gastone Boccherini. Formálním základem dvoudílné kompozice jsou po vzoru opery recitativy a árie, nechybí však ani sbory v duchu oratorní tradice. Skladba byla velmi populární už v době skladatelova života.

Festival začal 8. července koncertem houslisty Pavla Šporcla a potrvá do 24. července. Na různých místech ve Znojmě i v jeho okolí nabídne desítky koncertů a doprovodných akcí. V programu převládá klasická hudba.

https://www.hudbaznojmo.cz/akce/navrat-tobiase-premiera-2022/

Autor článku: ČTK: mei, hj