29.06.2006 00:00

Na jeviště Divadla v Celetné se vrátil Cyrano

Praha 29. června (ČTK) - V pražském Divadle v Celetné uvedl spolek Kašpar premiéru hry Edmonda Rostanda Cyrano. Režisér Jakub Špalek inscenaci nastudoval pouze pro léto - na tomto jevišti bude mít od 10. července do konce srpna dvě desítky repríz a pak z repertoáru zmizí. Titulní roli ztvárnil Martin Hofmann, Kristiánem byl Jan Jankovský, Roxanou Jitka Čvančarová a De Guichem Filip Blažek.

Špalek se k Cyranovi u Kašparů dostal podruhé. Slavná inscenace s Radkem Holubem se začátkem 90. let hrála čtyři roky a dosáhla téměř 150 repríz.

"Je to poprvé, co přes léto nebudeme odpočívat, protože jsme divadelní prázdniny zrušili. Zaměstnáme ovšem i herce mimo naší scény. Popáté se v první polovině srpna vrátíme do atraktivních prostor hradu Kašperk, kde pod širým nebem uvedeme Richarda III.," řekl Špalek. Pro Celetnou záměrně zvolil něco výjimečného, co by mělo přitáhnout diváky.

Scénický tvar Cyrana podle něj kombinuje prvky velkého a komorního divadla. "Něco mezi Vinohrady a Činoherním klubem," vysvětlil Špalek, proč sáhl po úpravě, kterou kdysi udělal Lukáš Hlavica pro osm herců. K "letnímu speciálu" se prý Kašpaři napřesrok vrátí. Už proto, že jeho "materiál" je dráždivý a má jiné možnosti než v běžné sezoně.

Hofmann přivítal to, že se se Cyranem mohl setkat už ve svých osmadvaceti letech. "Mám tu postavu už dva měsíce na sobě nabalenou, v posledních dnech se mi o ní dokonce zdá. Je to výzva - sám jsem zvědavý, jak obstojím," dodal.

První novinkou příští sezony spolku Kašpar bude 1. října premiéra hry současného polského autora Ingmara Villqista Bez kyslíku, na jejíž režii se Špalek podílí s Filipem Nuckollsem. Mezi třinácti herci se objeví i Marta Vančurová a Ivan Řezáč.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK