12.02.2007 00:00

Na jižní Moravě vznikne soutěž amatérských divadel

Brno 12. února (ČTK) - Na jižní Moravě se bude letos poprvé konat soutěžní přehlídka ochotnických divadel. Zúčastní se jí osm souborů a vítěz postoupí do Národní přehlídky amatérských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou. Odtud se mohou nejlepší divadelníci dosat na festival amatérského divadla Jiráskův Hronov. Jihomoravské spolky, které se chtěly dosud do seriálu soutěží zapojit, se musely ucházet o místo na přehlídce jiného kraje, řekl novinářům starosta Boleradic na Břeclavsku Jan Koráb.

Licenci pro pořádání krajské přehlídky získal od Svazu českých divadelních ochotníků a ministerstva kultury Divadelní spolek bratří Mrštíků z Boleradic. První ročník přehlídky se uskuteční od 4. do 12. května v Boleradicích, ochotníci mohou přihlášky posílat do konce února. Zatím projevilo zájem 16 souborů. Dramaturgie přehlídky v březnu vybere z přihlášených osm spolků, které na přehlídce vystoupí. Zastoupena by měla být činohra, hudební i experimetnální divadlo.

Na jižní Moravě aktivně působí kolem 150 amatérských divadelních spolků. Krajská přehlídka by měla přispět, aby se ochotníci scházeli a soutěžili spolu. "Soutěživostí se dosahuje kvality," řekl Koráb, který Divadelnímu spolku bratří Mrštíků v Boleradicích předsedá.

lce mol

Autor článku: ČTK