01.02.2007 00:00

Na kulturu v Brně chybí peníze, městu může pomoci stát či zákon

Brno 31. ledna (ČTK) - O návrhu nového divadelního zákona nebo o převodu Filharmonie Brno do státních rukou přemýšlí brněnská městská rada, která řeší dlouhodobé problémy s financováním kultury v jihomoravské metropoli. Na kulturu je určena desetina provozní části brněnského rozpočtu, přesto ročně chybí desítky milionů korun.

Pokud se situaci nepodaří vyřešit, mohlo by přijít na řadu slučování, rušení nebo privatizace kulturních institucí, řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová. Mezi krizová řešení, o kterých Javorová hovoří spíše jako o varovném mementu, patří sloučení Filharmonie Brno s orchestrem baletu a opery Národního divadla, privatizace hudební scény Městského divadla nebo jiné využití starobylé Reduty.

V brněnském rozpočtu se prý nyní více peněz na kulturu nenajde. "Je to nemyslitelné. Musíme hledat jiné cesty," uvedla Javorová. Představitelé Brna se s žádostí o dělbu nákladů neúspěšně obrátili na Jihomoravský kraj. Asi polovina návštěvníků brněnských kulturních akcí totiž do města dojíždí z okolí. Jednání z minulého týdne výsledek nepřineslo. "V rozpočtu kraje částka, kterou bychom potřebovali, není," uvedla Javorová.

Náměstkyně proto zvažuje, že spolu s dalšími statutárními městy připraví návrh divadelního zákona, který v České republice nyní neexistuje. "Měl by jasně specifikovat, z jaké pozice bude který typ kultury financován - co ze státu, co z vyšších územněsprávních celků a co z úrovně obcí," řekla. Upozornila, že například Národní divadlo v Praze je financováno ze státního rozpočtu, zatímco národní scény v Brně a Ostravě platí města. Návrh nové normy by prý mohl podat Jihomoravský kraj, který má právo zákonodárné iniciativy.

Problémy s financováním kultury v Brně by podle Javorové mohlo zcela vyřešit převedení Filharmonie Brno pod stát. Město dotuje orchestr ročně asi 50 miliony korun, právě taková částka nyní chybí. O převodu už jednou hlasovala Poslanecká sněmovna, ale návrh neprošel.

"Pokud by převod byl proveden v součinnosti s městem, nemělo by to mít vliv na chod orchestru nebo kvalitu produkce," řekl ČTK ředitel orchestru David Mareček. Naopak případnému sloučení s Národním divadlem se filharmonie brání. "Úspora by byla zanedbatelná a následky fatální," dodal.

Privatizace připadá podle Javorové v úvahu pouze u hudební scény Městského divadla, a to až jako krajní řešení. "Městské divadlo dotujeme 130 miliony korun ročně. Kdybychom si ponechali jenom činoherní část, tak by to pomohlo. Ale kultuře v Brně by to neprospělo," řekla. Scéna by se musela orientovat pouze na nejkomerčnější část repertoáru a ani poté by neměla jistotu soběstačnosti. Podobným nouzovým řešením by byla změna ve využívání nedávno opravené Reduty, která zatěžuje rozpočet Národního divadla. Město by ji podle Javorové mohlo například pronajmout.

Příspěvkovými organizacemi města Brna jsou například Národní divadlo, Městské divadlo, Husa na provázku, HaDivadlo, Dům umění a řada dalších institucí. Na tři stovky kulturních projektů ročně město přispívá soukromníkům.

tmd veb

Autor článku: ČTK