29.08.2007 00:00

Na kulturu v Plzni chtějí radní uvolnit skoro 50 milionů korun

Plzeň 29. srpna (ČTK) - Plzeňští radní souhlasili s tím, aby pořadatelé kulturních akcí a další subjekty dostali do roku 2011 granty ve výši téměř 50 milionů korun. Pokud je schválí zastupitelé, získá největší částku 19 milionů korun společnost Dominik Centrum, pořadatel festivalu českých filmů Finále a hudební akce Smetanovské dny. Celkem 12 milionů korun mají přislíbeno i pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň, o tři miliony méně Galerie města Plzně, zbytek peněz si rozdělí dalších osm subjektů. ČTK to řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.

Pořadatelé plzeňských kulturních akcí museli až dosud žádat o příspěvek z městské pokladny každoročně. Letos poprvé radní odsouhlasili granty na čtyřleté období. Z rozpočtu navrhli přispět na Mezinárodní festival Divadlo Plzeň, projekt Jazz bez hranic, hudební festival Smetanovské dny, přehlídku českých filmů Finále, Festival historické hudby v Plzni, festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v Plzni, činnost Galerie a Klubu Paletka, činnost Filmového klubu Plzeň, činnost Plzeňské neprofesionální scény, občanského sdružení Johan, činnost Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti a činnost Galerie města Plzně.

S žádostí o grant naopak neuspěla Kulturní kavárna Jabloň ani Středisko západočeských spisovatelů, které vypisuje pravidelně například literární soutěž o Cenu Bohumila Polana. Radní zamítli i žádost Dominik Centra o dotaci na částečnou úhradu nákladů spojených s realizací projektu Na ulici, na nějž získalo letos 800.000 Kč. Na pořadatele dalšího 15. ročníku je vypsán tendr. Uzavírka žádostí končí 30. října 2007. Výběrové řízení se uskuteční na přelomu roku.

brb snm

Autor článku: ČTK